banner39

Ukraynalı muhalifler Berlin'den hoşnutsuz ayrıldı

Ukraynalı muhalif grupları temsilen gelerek Berlin'de Merkel'le görüşen Klitçko ve Jazenyuk, Kiew'e eli boş döndüler.

Avrupa 19.02.2014, 11:10 19.02.2014, 11:10
Ukraynalı muhalifler Berlin'den hoşnutsuz ayrıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın başkenti Berlin'de Başbakan Angela Merkel'le Pazartesi günü bir saat görüşen Ukraynalı muhalif temsilcileri Leader Arseni Jazenyuk ve Vitali Klitçko umdukları cevabı alamadan ülkelerine geri döndüler. Alman Başbakan'ın cevabı muhalefeti desteklediğini ve sempati duyduğunu göstermekten ibaret kaldı. Merkel, AB ve Almanya'nın Ukrayna krizinden olumlu bir sonuç çıkması için ellerinden geleni yapacağını söyledi.

Ancak daha önceden de Almanya'da uzun yıllar yaşamış profesyonel boks şampiyonu Klitçko, Ukrayna hükümetine yapılmasını istediği yaptırımların duyurulmasını umuyordu. Klitçko, haftalardan beri, Ukrayna hükümet üyelerinin ve Devlet Başkanı Viktor Janukowitç'in Avrupa'daki banka hesaplarının dondurulmasını, AB ülkelerine girişlerinin yasaklanmasını taleb ediyordu. Berlin'e gelmeden önce Kiew'de gösterilerin yapıldığı 'Maydan'da da bunları protestoculara anlatmıştı. Ancak ne Merkel'le görüşmesinden, ne de Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'le görüşmesinden böyle bir sonuç çıktı.

Alman basınında yeralan haberlerde, Ukrayna'da yapılacak başkanlık seçimlerinde Klitçko'nun oyların yüzde 64'ünü alabileceği, bu yüzden Janukowitç'in Klitçko'nun seçimlere katılmasını engellemek için çareler aradığı belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?