banner39

Ukraynalılar barış için tavize hazır

Ukrayna halkının yarısına yakını ülkenin doğusunda barışın kurulması için çok sayıda taviz vermeye hazır olduğu bildirildi

Avrupa 21.07.2015, 16:24 21.07.2015, 16:24
Ukraynalılar barış için tavize hazır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna halkın yarısına yakının barışın yeniden tesisi için Rusçaya devlet dili statüsü verilmesini onayladığı bildirildi.

Kiev Uluslararası Sosyoloji Enstitüsü tarafından yapılan "Ukrayna'da Sosyopolitik durum: Temmuz 2015" adlı kamuoyu araştırmasına göre ülke halkının yüzde 47,7’si ülkenin doğusunda barışın hakim olması için Rusçanın ikinci devlet dili olmasının yanı sıra birçok tavizin verilmesini kabul ediyor.

Rapora göre 18 yaş üstü Ukraynalıların yüzde 47,7’si Rusçanın ikinci devlet dili olmasına, yüzde 40,7’si NATO’ya katılmayı reddetmeye, yüzde 33,9’u Avrupa Birliği üyeliğini reddetmeye, yüzde 33,3’ü Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılmasına, yüzde 26,4’ü doğu illerine özerklik verilmesine, yüzde 5,8’i Doğu ve Güney illerin Rusya’ya verilmesine “Evet” diyor.

Kamuoyu araştırmasına Ukrayna'nın tüm bölgelerindeki 110 yerleşim biriminde yaşayan 2044 vatandaşın katıldığı bildirildi. Lugansk ve Donetsk bölgelerinde ise araştırma sadece Ukrayna güvenlik yetkililerinin kontrolü altındaki topraklarda gerçekleştirildi.

Ukrayna Meclisi ülkede Rusçanın ikinci devlet dili olarak belirleyen yasayı geçen yıl Şubat ayı sonunda, eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in ülkeyi terk etmesinden sonra iptal etmişti.

İstatistiki verilere göre günlük hayatta Ukrayna vatandaşlarının yüzde 40’tan fazlası Rus dilinden yararlanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?