banner39

Ukrayna'nın devrik lideri Rusya'dan ses verdi

Ukrayna'nın azledilen lideri yanukoviç, Rusya'nın Rostov şehrinde basın toplantısı düzenledi

Avrupa 28.02.2014, 15:22 28.02.2014, 16:38
Ukrayna'nın devrik lideri Rusya'dan ses verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'da devlet başkanlığından azledilen ve yaklaşık bir haftadır nerede olduğu bilinmeyen Viktor Yanukoviç, Rusya'nın Rostov şehrinde düzenlediği basın toplantısıyla ortaya çıktı.

Yanukoviç, "Ukrayna'nın geleceği için, yönetimi güç ve korkuyla ele geçirenlerle mücadeleye devam edeceğim. Beni kimse devirmedi. Ukrayna'yı, şahsıma ve yakınlarıma gelen tehditler nedeniyle terketmek zorunda kaldım" dedi.

Yanukoviç'in konuşmasından satırbaşları;

"Batının sorumsuz politikaları protestoları destekledi. Mevcut parlamento meşru değildir, ulusal bir referandum düzenlenmeli. Protestocuların liderleri şiddete öncülük etti. Kiev ateş altındayken Kiev'i terk etmek zorunda kaldım, istikrarı muhafaza edemediğim için özür dilerim. ancak korkmuyorum. Ukrayna'da faşist bir azınlık kontrolü ele geçirmiş durumda"

"Rusya'dan askeri yardım istemeyi düşünmüyorum. Güvenliğim sağlanır sağlanmaz Ukrayna'ya geri döneceğim"

"Kırım olayları, Kiev’de yaşanan olaylara gösterilen doğal bir reaksiyondur." 

"Kırımlılar, evlerini ve ailelerini savunmak istiyor, Rusya’ya geldiğimden beri Putin ile telefonda konuştum, Putin ile bir görüşme yapmaya karar verdik ancak tarih belirlenmedik"

"25 Mayıs'ta yapılacak seçimler meşru değildir"

"Ukrayna'ya kendim ve ailemin can güvenliği garanti edildiği zaman döneceğim. 25 Mayıs'ta düzenlenecek başkanlık seçimleri yasal değil, seçimlere katılmayacağım"


SÜRECEK

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?