Ukrayna'nın doğusuna tanınan imtiyaz iptal edilecek

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu, ülke meclisine daha önce Donetsk ve Lugansk'a tanınan özel statünün iptalini öngören bir tasarı sunulacağını açıkladı

Ukrayna'nın doğusuna tanınan imtiyaz iptal edilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu, Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun meclise, daha önce kabul edilen doğudaki yönetimin "özel düzeni" yasasının iptalini öngören yasa tasarısını sunmasını kararlaştırdı.

Geç saatlere kadar devam eden Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Kurul Sekreter Yardımcısı Aleksandr Litvinenko, Kurulun, Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun meclise, daha önce kabul edilen doğudaki yerel yönetimin "özel düzeni" yasasının iptalini öngören yasa tasarısını geciktirmeden sunmasını kararlaştırdığını kaydetti.  

Litvinenko, Kurul'un, ayrıca doğudaki bölgelerin ekonomik ve vergi faaliyetlerini düzenleyen yeni yasa tasarılarının hazırlanması konusunu da karar aldığını dile getirdi.

Litvinenko, Donetsk ve Lugansk'taki durum ve oradaki son gelişmelerin, Kurul toplantısında ele alınan esas konulardan olduğunu kaydederken, Ukrayna'nın her zaman doğudaki sorunun barışçıl yolla çözülmesinden yana olduğunu ancak bununla birlikte, doğudaki durumun barışçıl gelişmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Aleksandr Litvinenko, toplantıda ülkenin savunma potansiyelinin geliştirilmesi ve doğudaki sınır belirleme yapılarının inşaatı meselelerinin de ele alındığını kaydetti.

Litvinenko, Ukrayna devletinin Donetsk ve Lugansk'ta yaşayan vatandaşlara insani yardım göndereceğini ifade ederek, aynı zamanda devletin, doğudaki tanımadığı Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerini finanse etmeyi planlamadığını da vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2014, 08:58
banner53
YORUM EKLE

banner39