banner39

Ukrayna'nın doğusunda iki yılda 9 bin kişi öldü

Ukrayna'nın doğusunda iki yıl önce nisan ayında başlayan çatışmalarda şu ana kadar 9 bin 333 kişi öldü

Avrupa 29.04.2016, 11:03 29.04.2016, 11:03
Ukrayna'nın doğusunda iki yılda 9 bin kişi öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'da çatışmaların başladığı 2014 Nisan'ından beri 9 bin 333 kişinin öldüğü bildirildi.

Birleşmiş Millletler (BM) Siyasi İşler Genel Sekreter Yardımcısı Taye-Brook Zerihoun, BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), ülkede çatışmaların başlangıcından beri 9 bin 333 kişinin hayatını kaybettiğini, 21 bin 396 kişinin yaralandığını açıkladı.

Konseye, Ukrayna'daki son durum hakkında bilgi veren Zerihoun, ülkede en son 27 Nisan'da Donetsk kenti yakınlarındaki Olenivka'ya düzenlenen bombardımanda en az 4 sivilin öldüğünü, 8 kişinin yaralandığını belirtti.

Bölgede şiddetin son haftalarda, Ağustos 2014'ten beri görülmeyen şekilde tırmandığını belirten Zerihoun taraflara çatışmaları durdurmaları çağrısında bulundu.

Tarafları, uluslararası gözlemcilerin bölgeye girişlerini engelledikleri için eleştiren Zerihoun, bununla beraber gözlemcilerin en çok ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde engellendiklerini belirtti.

Toplantıda, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vadym Prystaiko, Rusya'nın Donbas'a 34 bin kişilik askeri birlik sevk ettiğini söyledi.

Prystaiko, "Birlik normal Rus askerlerinin yanı sıra yabancı ve yerel militanlardan oluşuyor. Rus generaller ve askeri yetkililer, ağır silahlı bu yasa dışı askeri birliği doğrudan komuta ve kontrol ediyor." ifadesini kullandı. Bu birliğin birçok NATO üyesi ülke askerlerinden daha iyi silahlandığını öne süren Prystaiko, bu silahlar arasında çoklu roketatar sistemleri olduğunu belirtti.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise BMGK toplantısının, "Ukrayna ordusunun Minsk anlaşmasına göre tarafsız bölgede bulunan kentleri işgal ederken zaman kazanma çabası olduğunu" savundu.

"Tüm kriz boyunca BM propaganda platformu olarak kullanılmıştır." diyen Churkin, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı'nın açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını ileri sürdü.

ABD, Fransa ve İngiltere, toplantıda, çatışmalardaki sorumluluğun Rus saldırganlığına ait olduğunu açıkladı.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, "Bugün yaşananlar, Rusya'nın iki yıl önce Kırım'ı işgal ederek ve Ukrayna'nın doğusundaki silahlı ayrılıkçılara insan ve silah desteğı vererek başlattığı Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlalinin sonucudur." dedi.

BMGK, Ukrayna'daki durumu değerlendirmek için Aralık 2015'ten beri ilk kez toplandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?