banner39

UNICEF, Esed'in sözünü tutmasını bekleyecek!

UNICEF, Esed'in verdiği taahhütü yerine getirmesi halinde, Doğu Guta'da 180 bin sivile yetecek insani yardım taşıyan 8 konvoyun pazar günü hareket edebileceğini duyurdu

Avrupa 02.03.2018, 15:03 02.03.2018, 15:03
UNICEF, Esed'in sözünü tutmasını bekleyecek!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Suriye'de Beşşar Esed rejimi ablukasındaki Doğu Guta'daki 180 bin sivile insani yardım ulaştırabilmek için rejimin verdiği taahhüdü yerine getirmesini beklediklerini, 8 konvoyun pazar günü hareket edebileceğini bildirdi.

UNICEF Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Geert Cappelaere, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında BM'nin aldığı 30 günlük "insani ateşkes" kararına rağmen Doğu Guta'ya yönelik saldırıların devam ettiğini söyledi.

Cappelaere, Duma ilçesi başta olmak üzere Doğu Guta bölgesinde yaşayan 180 bin sivile yönelik gıda ve tıbbi malzemelerden oluşan 8 BM konvoyunun sevkiyatı için Esed rejiminin iznini aldıklarını belirtti.

UNICEF Direktörü, "Bunun gerçekleşmesini umuyoruz. Konvoyların hareket etmesi için cumartesiden bu yana hazır bekliyoruz." dedi.

Doğu Guta'ta yaşayan yaklaşık 400 bin sivilin 200 binini çocukların oluşturduğunu anımsatan Cappelaere, pazar günü hareket etmesini umdukları konvoyda 70 bin çocuğa yetecek kadar yaşamsal insani yardımların yer aldığını dile getirdi.

BİNDEN FAZLA YARALI VE HASTANIN TAHLİYESİ İÇİN HALA İZİN ÇIKMADI

Cappelaere, Doğu Guta'taki sivillerin kalan kısmına insani yardım gönderilmesi ve bölgedeki binden fazla yaralı ve hastanın tahliyesine dair rejim ile hala bir anlaşmaya varılamadığını kaydetti.

Bir soru üzerine Cappelaere, bölgedeki tüm çocukların bombardımandan korunmak için aileleriyle birlikte yer altındaki tünellerde yaşadığını belirterek, "Bölgedeki bazı UNICEF yetkilileri çocuklara mağaralarda eğitim veriyor. Maalesef durum bu." ifadesini kullandı.

Cappelaere, geçen hafta Doğu Guta'daki saldırıları protesto etmek için "içi boş" basın açıklaması yayımlandığını anımsatarak, "Artık hiç bir kelime Suriye'de milyonlarca çocuğun çektiği acıyı tam olarak ifade edemez." dedi. 

Suriye iç savaşında 5,4 milyon çocuğun komşu ülkeler Türkiye, Lübnan ve Ürdün gibi ülkelerde sığınmacı durumuna düştüğünü belirten Cappelaere, Doğu Guta'ya yönelik şiddete son verilmesi çağrısını yineledi.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?