banner15

Üniversite harçları kalktı, başvurular rekor kırdı

Almanya'da üniversite harçlarını kaldıran eyaletlerdeki üniversitelere rekor müracaatlar yapılırken; Aşağı Saksonya'da bir üniversitenin rektörü, Erich Barke üniversite öğretim üyelerine ve profesörlere e-mail göndererek ihtiyaç sahibi öğrencilere harçlık vermesini istedi

Üniversite harçları kalktı, başvurular rekor kırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da üniversite harçlarını kaldıran eyaletlerde rekor müracaatlar yapılırken, Aşağı Saksonya ve Bavyera'nın harçları kaldırmayı düşünmediği ortaya çıktı.

Önümüzdeki yıldan itibaren harçları kaldıracak olan Hamburg Üniversitesi'ne başvuranların sayısı 53 bin 314 ile rekor kırdı. Öğrenci oranında yüzde 20'lik artış olduğu gözlenirken, bu oranın master yapacaklar arasında yüzde 30'lara kadar çıktığı öğrenildi. Müracaatlarda öğrencilerin en çok psikoloji ile medya ve iletişim bölümlerine ilgi gösterdiği görüldü.

Harçları kaldırmayı düşünmeyen Bavyera'da ücretin ne kadar olacağına üniversiteler ve fakülteler karar verirken, Aşağı Saksonya'da öğrenciler sömestr başı 500 Euro ödüyor. Öğrenci harçlarından yılda 100 milyon Euro gelir elde ettiklerini belirten Eyalet Yüksek Okulları yetkilileri bu gelir için alternatif kaynak olmadığına vurgu yaptı. Yetkililer, harçları kaldırdıkları takdirde eyalet bütçesine bağımlı olacaklarını, dolayısıyla para sıkıntısı yaşayabileceklerini kaydetti.

Aşağı Saksonya Yüksek Okulları Konferansı Başkanı Jürgen Hesselbach üniversite harçlarının sosyal adaletsizlik olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Eğer bir sosyal adaletsizlik varsa bu zincirin başında yer alıyor. Üniversite harçları yerine kreş ücretleri kaldırılmalı. Üniversite öğrencileri ucuz faizli kredi alabiliyor." dedi.

"HOCALAR, ÖĞRENCİLERE HARÇLIK VERSİN"

Üniversite ücretini savunanlardan Aşağı Saksonya Bilim Bakanı Johanna Wanka (CDU) ise harçlarla birlikte eyalette iyi bir eğitim imkanını garanti ettiklerini belirtti. Bakanlık sözcüsü Christian Stichternath ise eyalet genelinde 2005 yılından 2010 yılına kadar tam gün çalışan bilim adamı sayısının yüzde 26 arttığını belirterek, "Bu bilim adamlarından her birine 9,2 oranında öğrenci düşüyor." dedi.

Öte yandan Aşağı Saksonya'da bir üniversitenin rektörü Erich Barke üniversite öğretim üyelerine ve profesörlere gönderdiği e-mail ile ihtiyaç sahibi öğrenciler için kendi ceplerinden biner Euro hibe yapmalarını istedi. Bin Euro bir öğrencinin yıllık üniversite harç ücretine tekabül ediyor. Muhalefet partileri SPD, Yeşiller ve Sol Parti ise üniversite ücretlerinin kaldırılmasını istiyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 15:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35