banner39

Üniversiteli mültecilere Yunanistan'da eğitim

Yunanistan'da bulunan mülteciler arasında üniversite öğrencisi olanların ülkede bulunan okullarda eğitimine devam etmesi için görüşmelere başlandı

Avrupa 20.04.2016, 10:11 20.04.2016, 10:11
Üniversiteli mültecilere Yunanistan'da eğitim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye ve diğer ülkelerden gelerek Yunanistan’da mahsur kalan üniversite öğrencilerinin Yunan üniversitelerinde öğrenimlerine devam etmelerine imkân tanınması planlanıyor.

Eğitim Bakan Yardımcısı Sia Anagnostopulu bir radyo programına yaptığı açıklamada mülteci üniversite öğrencilerinin Yunanistan’da eğitimlerine devam etmelerine imkân tanınması için gerekli kriterlerin belirlenme sürecinin devam ettiğini söyledi ve bu konunun diğer Avrupa ülkelerini de ilgilendirdiğini vurguladı.

Azınlıkça'da yer alan habere göre, Midilli’de yapılan rektörler zirvesinde konunun gündeme alındığını kaydeden Anagnostopulu, benzer görüşmelerin Avrupa Konseyi’nde de yapılacağını ve kriterlerin belirleneceğini kaydetti.

“Umarım kısa süre içerisinde bir kriterler tablosu oluştururuz” diyen Eğitim Bakan Yardımcısı “Bu iş oldukça zorlu, çünkü hiçbir diplomaları yok. O yüzden bu diplomanın oluşturulmasının bir yolu bulunmalı. Ve bu kriterleri bütün Avrupa ülkeleri kabul etmeli” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?