banner15

Ünlü Kırım Tatarı yazar Rıza Fazıl vefat etti

Kur’anı Kerim’in Kırım Tatarca tercümesini de ayrı bir kitap olarak hazırlayan Kırım Tatarı yazar Rıza Fazıl geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti

Ünlü Kırım Tatarı yazar Rıza Fazıl vefat etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ünlü Kırım Tatarı yazar ve şair Rıza Fazıl, 26 Kasım 2016 tarihinde 87 yaşında vefat etti.

Kırım Tatar Yazarlar Birliği Başkanı Riza Fazıl'ın birkaç gün önce geçirdiği beyin kanaması sonucu Kırım’ın başkenti Akmescit’in 7. Numaralı hastanesinde vefat ettiği bildirildi.

Yazarın cenazesinin ne zaman ve nerede yapılacağı henüz bilinmiyor. Riza Fazıl’ın yakınlarının, ölümü kaydedecek bölge polis görevlisi bulamadıklarından dolayı cenazesini hastaneden alamadıkları ifade edildi.

RIZA FAZIL KİMDİR?

RIza Fazıl, 30 Mayıs 1929 yılında Karasupazar (Belogorsk) bölgesindeki Barın köyünde doğdu. 1944 yılında Kırım’dan Rusya’nın Kostroma bölgesinin Makaryev ilçesine sürgün edildi. 

1965-1980 yıllarında Rıza Fazıl, Taşkent’te Kırım Tatarca olarak basılan “Lenin Bayrağı” gazetesinde tercümanlık ve bölüm başkanlığı yaptı. 1980-1994 yıllarında da Yıldız dergisinde şiir bölümün başkan yardımcılığı ve mesul sekreterliği üstlendi.

Rıza Fazıl, 1992 yılında Yıldız mecmuası üyeleri ile birlikte Kırım’a döndü.

Riza Fazıl’ın ilk eserleri Lenin Bayrağı gazetesinde yayınlanan “Aramtamaq”, “Ötmek” (Ekmek) şiirleri oldu. 1970 yılında ise “Navrez” adı altında Riza Fazıl’ın ilk şiir kitabı yayımlandı. Ardından “Qayda Birlik Anda Tirlik” adlı Kırım Tatar atasözlerini derlediği bir kitabı yayımlandı. Ayrıca “Analar Yaş Ekende”, “Sadıklık” kitapları, “Tuvğan Edebiyat” adlı Kırım Tatar edebiyatınkonu alan ders kitapları basıldı.

Kırım’a döndükten sonra imam Abdulvait Sahtara ile birlikte “Buyurunuz Duağa!” adıyla Kırım Tatarca bir tercümeye imza attı, ayrıca Kur’anı Kerim’in Kırım Tatarca tercümesini de ayrı bir kitap olarak hazırladı.

1975 yılından beri, Kırım Tatar Yazarlar Birliği’nin başkanlığını ifa etmekteydi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2016, 10:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48