banner15

Ürdün Güney Kıbrıs'ta büyükelçilik açacak

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Ürdün’e gerçekleştirdiği resmi ziyaretinde, Ürdün’ün 2016 yılı içerisinde Güney Kıbrıs’ta Büyükelçilik açacağını açıkladı

Ürdün Güney Kıbrıs'ta büyükelçilik açacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, resmi ziyaret çerçevesinde Ürdün'e gitti. Başkan Ürdün'ün 2016 yılında Güney Kıbrıs'ta büyükelçilik açacağını açıkladı.

Alithia gazetesi “Kıbrıs-Ürdün İlişkileri Büyüyor” başlıklı haberinde, bu gelişmenin, iki ülkenin ekonomi, enerji ve turizm gibi önemli alanlarındaki ilişkilerini daha da güçlendireceğini yazdı.

Gazete, Anastasiadis’in yarın Malta’nın ardından, İsrail’e gideceğini de anımsattı.

BAF İLE AMMAN KARDEŞ ŞEHİR OLDU

Anastasiadis’in Ürdün’deki temasları çerçevesinde, dün Baf ile Amman’ın kardeş şehir olmasına ilişkin olarak, Amman Belediyesi’nde düzenlenen törene katıldığını da yazan gazete, Amman Belediye Başkanının Anastasiadis’e kentin altın anahtarını takdim ettiğini ifade etti.

İki şehrin kardeş olmasının, yalnızca iki şehir arasındaki değil, iki halk arasındaki işbirliğinin daha da güçlenmesine olumlu etkisi olacağını ifade eden Anastasiadis, konuşmasının devamında, Ürdün’ün 2016 yılı içerisinde Güney Kıbrıs’ta büyükelçilik açacak olmasına değindi ve bunun var olan işbirliğinin daha fazla büyümesini kolaylaştırarak, ikili ilişkilere yeni bir boyut kazandıracağını belirtti.

Anastasiadis, “çalkantılı bölgemizde, milletler arasında işbirliği ve diyalog yolları açılması gerektiğine” de işaret etti.

Fileleftheros gazetesi ise “Suriyeli Mültecilerle İlgili Olarak AB’den Ürdün’e Destek” başlıklı haberinde, Anastasiadis’in yarın katılacağı Malta’daki AB zirve toplantısında, AB’deki ortaklarından, Ürdün ile Lübnan’ın, mülteci kriziyle başa çıkabilmeleri konusunda, AB tarafından ekonomik açıdan desteklenmesini isteyeceğini bildirdi.

Gazeteye göre Anastasiadis, tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB’inde doğal gaz tespit edilmesinin, gerek enerji, gerek de buna yardımcı birimlerde yeni yatırımlara yol açtığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 07:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35