banner15

Ürdün Kralı Abdullah Merkel'le görüştü

Berlin'de Alman Federal Başbakan Merkel'le görüşen Ürdün Kralı Abdullah, Irak'taki IŞİD'e işaret ederek Uluslar arası teröristlerin sınır tanımadığını söyledi

Ürdün Kralı Abdullah Merkel'le görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ürdün Kralı Abdullah ve Alman Başbakan Angela Merkel, Berlin'deki görüşmelerinden sonra basına yaptıkları açıklamada, Irak'taki durumdan dolayı derin endişe duyduklarını dile getirdiler. Merkel, Irak'taki sorunun ancak politik yolla çözülebileceğini, bu ülkedeki tüm dinlerin ve halk gruplarının çözümde yer almalarının şart olduğunu belirtti. Ancak bu şekilde Irak devletinin istikrara kavuşarak, radikallere karşı güçlenebileceğini vurguladı.

Kral Abdullah, Irak'ın bütünlüğünün korunması gerektiğini belirterek, Suriye'deki iç savaşın da Ürdün için giderek daha büyük bir yük teşkil etmeye başladığını söyledi. Suriye'deki krizin Uluslar arası terörün sınır tanımadığını gösterdiğini ifade eden Abdullah, ayrıca kriz bölgelerinde savaşan yabancıların geri ülkelerine döndüklerinde, oralarda da tehlike oluşturduklarını öne sürdü.

Ürdün Kralı, Merkel'le birlikte yaptığı basın toplantısında ülkesindeki mülteci sorununa da değindi. Ürdün'ün dünya genelinde mülteci kabul eden ülkeler arasında 4. sırada yeraldığını belirtti. BM Mülteciler Teşkilatı UNHCR verilerine göre Suriye'den Ürdün'e sığınan mülteci sayısı yaklaşık 600 bini buldu. Ayrıca ABD'nin Irak'ı işgalinden sonra Ürdün'e 30 bin Iraklı kaçtı ve burada kaldılar.

Bugün Ürdün nüfusunun yarısı 1948'te İsrail devletinin kurulmasından sonra buraya kaçan Filistinliler ve onların çocuklarından oluşuyor. Irak'taki gelişmeler gözönüne alındığında Ürdün'e Irak'tan da yeni mültecilerin gelmesi bekleniyor. Kral Abdullah bu konuda Uluslar arası camianın ülkesine yardım etmesini beklediğini söyledi.

Kral Abdullah ile Merkel arasındaki görüşmede Ortadoğu sorunu da gündeme getirildi. Abdullah basına verdiği demeçte, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bölgedeki barış çalışmalarını övdü ve tarafların tekrar görüşme masasına oturmalarını ümit ettiğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 17:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48