Vatikan'da 40 yılın ziyareti

Mısır Kıpti Ortodoks Patriği 2. Tavadros, Vatikan'a gitti. Ziyaret, iki kilise arasında 40 yıl aradan sonra en üst düzeydeki temas olacak

Vatikan'da 40 yılın ziyareti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Kıpti Ortodoks Patriği 2. Tavadros, Katolik dünyasının ruhani lideri Francis'i ziyaret etmek ve papa seçilmesi dolayısıyla tebriklerini iletmek üzere Vatikan'a gitti.

İtalya'nın başkenti Roma'ya hareket eden Kıpti Ortodoks Patriği 2. Tavadros'un Papa Francis'e yapacağı ziyaret, Katolik dünyası ile Kuzey Afrika Ortodoksları arasında bir çok alanda ilişkilerin geliştirilmesi açısından önemli olarak gösteriliyor.

Mısır Kıpti Ortodoks Kilisesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, ziyaretin Papa Francis'i kutlama amaçlı gerçekleştiği ve bunda iki kilise arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Mısır Kıpti Ortodoks Kilisesi ile Vatikan arasındaki en üst düzeyli ziyaret, 14 Mayıs 1973 tarihinde dönemin Kıpti Ortodoks Patriği Baba 3. Şenuda'nın Vatikan'da Papa 6. John Paul'le görüşmesinde gerçekleşmişti.

Patrik 2. Tavadros'un 40 yıl aradan sonra Vatikan'ı ziyaret edecek olmasının, yıllardır ilişkilerin mesafeli ve soğuk olarak nitelendirildiği iki kilise arasında yeni bir dönemi açabileceği kaydediliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 14:25
banner53
YORUM EKLE

banner39