banner39

Vatikan'ın Yahudilik kararında Siyonist bakısı

Antisemitizm'e karşı mücadele kararı alan Vatikan, Yahudileri dine davet edilecekler listesinden de çıkardı. Bu karar Yahudilerin Hz. İsa'ya inanmaması halinde de kurtuluşa erecekleri anlamına geliyor

Avrupa 12.12.2015, 15:05 12.12.2015, 16:16
Vatikan'ın Yahudilik kararında Siyonist bakısı

Hamit Kardaş | Dünya Bülteni - Haber Merkezi

Vatikan Yahudilere yönelik teolojik bir kırılma anlamın a gelecek yeni karar aldı. 2. Vatikan Konseyi'nin 50'nci yılında Yahudileri "dine davet edilecekler" kapsamından çıkardı. İlahiyatçı Prof. Dr. Şinasi Gündüz ise, bu kararın siyasi olduğunu ve Siyonistlerin baskısı ile alınmış olabileceğini belirtti.

Alınan kararla Yahudilere karşı din değiştirme faaliyetleri, "İsa'ya inanmasalar da kurtuluşa erebilirler" hükmüyle tümüyle ortadan kaldırılmış oldu.

Önceki gün ‘Jubile Yılı’ kutlamalarını başlatan Vatikan’da Yahudilere yönelik dini tebliğden vazgeçilmesi kararı alındı. Vatikan, “Yahudilerin Hıristiyan dinine dönmesine çaba sarf etmekten vazgeçilmesi ve anti-semitizm ile mücadelede beraber çalışılması gerektiğini” açıkladı. Açıklamada “Hıristiyanların kökleri Yahudi olduğu için antisemitist olamazlar” açıklaması yapıldı.

Daha önce "Yahudilerin körlüğü" ve "kalplerindeki perde" duaları, "Tanrı, kalplerini aydınlatsın" diye değiştirilmişti. Son alınan kararda ise Yahudilerin Hz. İsa'ya inanmaması halinde de kurtuluşa erecekleri savunuluyor.

ŞİNASİ GÜNDÜZ: TEOLOJİK ANLAMDA NASIL MEŞRULAŞTIRACAKLAR?

Konuyla ilgili olarak Dünya Bülteni'ne açıklamada bulunan İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Şinasi Gündüz, Katolik dünyanın dinlerarası diyalog faaliyetlerinin ancak Yahudilerle yapılabileceğini savunduğunu, kilisenin son kararının bununla ilgili olabileceğini söyledi.

Vatikan'ın 1960'lı yıllarda gerçekleştirdiği 2. Konsil'de kapsayıcılık teorisini ortaya attığını belirten Prof. Gündüz, burada kilise merkezli kurtuluştan hakikat merkezli kurtuluşa geçildiğini kaydetti. Gündüz, daha önce Mesih'e iman etmeyenlerin kurtuluşa ermeyecekleri görüşünün bu konsilde kendi inançlarına mesih inancını derc etmeleri halinde Yahudi ve Budistlerin de kurtuluşa erecekleri görüşünün ortaya atıldığını hatırlattı.

Gündüz, Vatikan'ın kurtuluşun ancak İsa Mesih'e iman ile mümkün olduğu yönündeki görüşünün Yahudilerde rahatsızlık oluşturduğunu, Vatikan'ın son kararında da bu rahatsızlığın etkisinin olabileceğini kaydetti.

Kilisenin kararının siyasi yönü olup olmadığı yönündeki sorumuza ise Gündüz, Vatikan'ın zaten yüzyıllardır siyasi bir kurum olduğunun altını çizerek bu kararın alınmasında Siyonistlerin baskısının etkili olmuş olabileceğini ifade etti.

Prof. Dr. şinasi Gündüz, Vatikan'ın son kararını ilahiyat anlamında nasıl meşrulaştıracağı yönünde ileride bir açıklama yapacağını ümit ettiğini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?