Venedik batıyor-VİDEO

Dünyanın su üzerindeki nadir kentlerinden Venedik'in batmak üzere olduğu çekilen son uydu görüntülerinden de anlaşılıyor

Venedik batıyor-VİDEO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya'nın kanallar şehri Venedik batıyor. Su her yıl 2 milimetre yükseliyor, bu deniz seviyesinde 4 milimetrelik yükseliş demek. Son çekilen uydu görüntüleri de, Venedik'in giderek sulara gömüldüğünü ispatlıyor.

TRTHaber'in haberine göre, Kuzey İtalya'nın doğusunda 118 adacık ile 400 köprüden oluşan tarihi şehir Venedik battı battıyor. İtalyan ve Amerikalı bilim adamları, Venedik çevresindeki suyun hareketliliğini, uydudan görüntüledi. Görüntülere göre, Venedik'te, su seviyesi yılda 2 milimetre yükseliyor. Kent de giderek sulara gömülüyor.

Bilim adamları şu an, kentin geleceği için tahminde bulunamıyor. Ancak deniz seviyesine 4 milimetre olarak yansıyan yükselme bu hızla devam ettiği taktirde, Venedik'in 20 yıl içinde 80 milimetre daha alçalması bekleniyor. Küresel iklim değişikliğinden yükselen su seviyesinin yanısıra, artan yağışlarla da etkilenen Venedik'te, Aralık ayındaki şiddetli yağmurlar sonucu, su 1 metre 31 santimetreye yükselmişti.

1900'lü yılların başında Venedik yılda sadece 10 gün su altında kalırken, günümüzde bu rakam da 100 güne yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2012, 16:24
banner53
YORUM EKLE

banner39