banner39

Venizelos PASOK'un liderliğini devraldı

Bugün yapılan törenle Yunanistan koalisyon iktidarının büyük ortağı PASOK'un yeni liderliğine Evangelos Venizelos geçti

Avrupa 19.03.2012, 17:58 19.03.2012, 17:58
Venizelos PASOK'un liderliğini devraldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'da iktidarın büyük ortağı PASOK'ta Evangelos Venizelos, eski başbakan ve PASOK eski genel başkanı Yorgo Papandreu'dan görevi devraldı. Venizelos, 1974'te kurulan PASOK'un dördüncü lideri oldu.

Dün yapılan seçimlere tek aday olarak giren Venizelos, bugün parti genel merkezinde düzenlenen sembolik devir teslim töreninin ardından PASOK genel başkanı olarak iş başı yaptı.

Toplantıda bir konuşma yapan Papandreu, "Bu, her ikimiz için de yeni bir başlangıç." dedi. Venizelos'a başarılar dileyen Papandreu, Haziran 2011'den sonra yakın işbirliği içerisinde olduklarını hatırlattı ve "Ekonominin olumlu bir sürece girmesi ve ülke için umut anlamında belirleyici oldu. Gelecekte de işbirliğimiz böyle devam edecek." ifadelerini kullandı.

Yeni Genel Başkan Venizelos da, Papandreu'ya partiye yaptığı hizmetler ve yeni yönetimin yanında olacağı sözünü verdiği için teşekkür etti.

Devir teslim törenine Papandreu kravat takmadan katılırken, liderler toplantı sonunda ve başında tokalaşarak birbirine sarıldı.

Bu arada dün yapılan seçimlerin kesin sonuçları açıklandı. PASOK genel başkanlığı için dün yapılan seçimlerde toplam 236 bin 151 kişi oy kullandı. Venizelos, 230 bin 105 oy ile partinin yeni lideri seçildi. 4 bin 662 boş oy kullanılırken, bin 384 oy ise geçersiz sayıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?