Victor Orban "4 çocuk" dedi

Macaristan'ın nüfusu her yıl 32 bin kişi azalıyor. Macaristan'da doğan çocukların sayısını artırmak için bu adımı attıklarını açıklayan Macaristan Başbakanı Orban, böylece ülkesinin geleceğinin göçmenlere bağımlı kalmayacağını belirtti.

Victor Orban

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ulusa sesleniş konuşmasında dört ya da daha fazla çocuğu olanların gelir vergisinden muaf olacağını açıkladı.

BBC’nin haberine göre, sağ nasyonalist Başbakan, bunun Macaristan’ın geleceğinin göçlere bağlı olmaksızın savunulmasının bir yolu olduğu görüşünde. Orban özellikle Müslümanların Macaristan’a göç etmesinden rahatsızlık duyuyor.  

Macar çocuklara ihtiyacımız var

"Düşen her çocuk sayısı için yerine birinin geldiği ve böylece rakamların iyi olacağı belirtiliyor. Ancak Macar halkı farklı düşünüyor. Bizim rakamlara ihtiyacımız yok, bizim Macar çocuklara ihtiyacımız var." dedi.

Macaristan’da nüfus her yıl 32 bin azalıyor ve ülkenin ortalama kişi başı çocuk sayısı oranı (1.45) Avrupa Birliği’ne üye ülkelerinin ortalamasından (1.58) daha az. Hükümet bu nedenle genç çiflere faizsiz 1 milyon forint (yaklaşık 20 bin TL) değerinde krediden yararlanma imkanı, 3 çocuk olunca alınan kredinin iptali gibi olanaklar sağlıyor. 

Kaynak: Sputnik

banner53
YORUM EKLE

banner39