banner39

Viking mezarında bulunan yüzükte 'Allah' lafzı

1800'lerin sonunda bir Viking mezarında bulunan yüzükte yazılı olan Allah lafzının İslam dünyası ile İskandinav bölgesi arasındaki ticari ilişkilerin delili olduğu belirtiliyor

Avrupa 16.03.2015, 13:53 21.03.2015, 11:28
Viking mezarında bulunan yüzükte 'Allah' lafzı

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 

Üzerinde "Ya Allah" yazan ve bir Viking kadınına ait olduğu söylenen gümüş yüzük tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

İsveç'te yapılan bir arkeolojik kazıda çıkarılan yüzüğün 1200 yıllık olduğu tahmin ediliyor. Dokuzuncu yüzyıldan kaldığı tahmin edilen bu yüzüğün bir Viking kadınına nasıl ulaştığı ise merak konusu.

İşveç'te yer alan Birka isimli bir ticaret şehrinin kalıntılarını yıllardır kazan arkeolog Hjalmar Stolpe'nin bulduğu bir mezarda bir Viking kadının parmağındaki yüzükte 'Ya Allah' yazısı yer alıyordu.

Yüzüğün altındaki yazının 9 ve 10. yüzyıllarda Abbasi halifeleri döneminin yaygın yazı türü olan Kufi ile yazılması merak ve şaşkınlık uyandırdı. Yüzük korsan ve tüccar bir kavim olarak bilinen Vikingler, ticaret için sıcak topraklara mı indiler sorusunu gündeme getirdi.

ABBASİ HALİFESİ ELÇİSİ: HİÇ TEMİZLENMİYORLAR

Vikinglerle aynı dönemde varlığını sürdüren Abbasi halifeliğinin herhangi bir ticaret yapıp yapmadığı bilinmiyor. Ancak Abbasi Halifesi'nin Vikinglere elçi gönderdiği bilinen bir gerçek.

Abbasi halifesi'nin elçisi-temsilcisi Ahmed ibn Fadlan, gördüğü Vikingler için 'Allah'ın yarattığı en kirli mahluklar onlar. Kendilerini hiç temizlemiyor, hiç yıkanmıyorlar.' diyordu.

ARAP METİNLERİNDE PİS VE BARBAR OLARAK TABİR EDİLİYORLAR

Eski Arap metinlerinde Arap tüccarlar Vikingleri, yakışıklı ama pis ve barbar olarak tasvir ediyordu.

İskandinavya ve Rusya'da 8. ve 9. yüzyıllara ait üzerinde Arapça yazılar bulunan altın dinar sikke yıllar önce bulunmuş ve basına gösterilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?