banner15

Vize serbestliği Haziran'a yetişmeyecek

Avrupa Birliği yetkilileri, vizesiz seyahat için yapılması gerekenlerin Haziran sonuna yetişmeyeceğini söyledi

Vize serbestliği Haziran'a yetişmeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği yetkilileri ve diplomatlar, Türkiye'nin 'terörle mücadele' yasalarında yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı vizesiz seyahat için yapılması gerekenlerin Haziran sonuna yetişmeyeceğini söyledi.

Yabancı ajanslara konuşan kaynaklar, Ankara'nın Avrupa'ya göçmen ve mülteci akışını azaltması karşılığında alacağı en büyük ödüllerden birisi olan vizesiz seyahatin şimdi en erken Temmuz'da olabileceğini fakat muhtemelen sonbahara kalacağını söyledi.

Türklerin 26 üyeli Schengen bölgesine 3 aylığına vizesiz seyahatlerine izin vermek, Fransa da dahil birçok Avrupa ülkesinde Marine Le Pen gibi göç karşıtı popülist politikalar izleyen akımlara destek sağlayacağı gerekçesiyle sıcak karşılanmıyor.

Avrupa Komisyonu'na göre Türkiye karşılaması gereken 72 kriterin hâlâ 5 tanesini yerine getirmesi gerekiyor. Komisyon bu ay, Türkiye'nin bu kriterleri yerine getirmesi durumunda vizesiz seyahate izin verilmesi önerisinde bulundu.

Görüşmelere dair bilgisi bulunan bir AB yetkilisi, "Haziran ayında vize konusunda bir karar vermek artık mümkün değil" dedi. Yasa yapıcıların hâlâ 4-7 Temmuz'daki genel kurulda konu hakkında oylama yapma ihtimalleri bulunsa da bunun daha çok sonbaharda muhtemel olduğu belirtiliyor.

Bir başka AB kaynağı ise "Bir Ekim senaryosu muhtemel, ama Temmuz da öyle. Bakalım Türkler nasıl işbirliği yapacak" dedi.

Türkiye, kıyılarından Avrupa istikametine giden göçmenleri durdurmaya devam ederken, her iki tarafın da anlaşmayı hayatta tutmada büyük çıkarı var.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 14:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48