banner39

Westerwelle, Avrupa rating ajansı istiyor

Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle, piyasalardaki egemenliklerini kırmak için Amerikan rating ajanslarına karşı Avrupa rating ajansı kurulmasını istedi

Avrupa 08.07.2011, 16:44 08.07.2011, 16:44
Westerwelle, Avrupa rating ajansı istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Avro bölgesinde yaşanan borç krizleri nedeniyle kriz ülkelerinin notlarını düşüren Amerikan rating ajanslarının olumsuz etkisine son vermek için Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, tarafsız Avrupa rating ajansı kurulmasını talep etti.

‘Rheinische Post’ gazetesine konuşan Westerwelle, ‘Güncel tartışma gösteriyor ki, finans piyasalarını önyargısız ve dünya çapında aynı kriterlerle değerlendiren tarafsız rating ajanslarına ihtiyacımız var.’ dedi.

Alman Dışişleri bakanı vakıf gibi çalışan bir kurumun bu görevi üstlenmesini teklif etti. Yine Westerwelle’nin partisi Hür Demokrat Parti FDP’nin Fraksiyon Başkanı Rainer Brüderle de daha önce Anglosakson tekelinden kurtulmak için bir Avrupa rating ajansı kurulmasını talep etmişti.

Hamburg Ekonomi Enstitüsü HWWI’nin genel müdürü Thomas Straubhaar da Almanya’nın Sesi radyosuna verdiği demeçte rating ajanslarını eleştirerek, bu ajansların artık devletleri peşlerinden sürükleyen politik birer güç haline geldiğini söylemişti. Straubhaar, ajansların çok daha erken uyarmaları gerektiğini, şimdi kriz ülkelerinin notlarını düşürmekle ‘suyla yangını söndürmek yerine ateşe benzin döktüklerini’, böylece problemin daha da büyümesine neden olduklarını belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?