Westerwelle: 'Kimyasal saldırı Esad'ın işi'

Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle, kimyasal saldırının Esad rejimi tarafından yapılıdığını belirterek Uluslar arası İnsan Hakları Mahkemesi tarafından inceleme başlatılmasını istedi.

Westerwelle: 'Kimyasal saldırı Esad'ın işi'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, basınla yaptığı bir mülakatta, elde edilen delillerin Şam'da 21 Ağustos'ta gerçekleştirilen kimyasal saldırının Esad rejimi tarafından yapıldığını ortaya koyduğunu söyledi. Westerwelle, BM Güvenlik Konseyinin Uluslar arası İnsan Hakları Mahkemesini, kimyasal saldırıyı incelemek üzere görevlendirmesini taleb etti.

Alman Dışişleri Bakanı bu ifadesiyle Almanya'nın da, Suriye'deki kimyasal silah saldırısını kimin yaptığı konusunda, ABD, Fransa ve İngiltere'nin yanında yeraldığını ortaya koydu. Rusya bu saldırının Esad'a muhalif gruplar tarafından gerçekleştirildiğini öne sürüyor. Dün yaptığı açıklamada Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, muhaliflerin provokasyon amacıyla kimyasal silah kullanmış olabileceklerini iddia etti.

BM müfettişlerinin Pazartesi sundukları rapora göre Suriye'nin başkentinde yapılan kimyasal saldırıda sarin gazı kullanıldı ve yerden yere füzelerle saldırı gerçekleştirildi. ABD'nin verdiği bilgiye göre saldırıda 1400'den fazla insan hayatını kaybetti.

Westerwelle, 'Süddeutsche Zeitung' isimli gazeteyle yaptığı röportajda, BM tarafından tesbit edilen delillerin kimyasal saldırı ile ağır bir insanlık suçu işlendiğini kesin olarak ortaya koyduğunu söyledi. Westerwelle, bir daha böyle bir saldırının yapılmaması için Uluslar arası camianın tüm imkanları kullanarak, kararlı bir şekilde hareket etmesi gerektiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 10:30
banner53
YORUM EKLE

banner39