banner15

Westerwelle, Sırplarla Kosovalıları uyardı

Alman Dışişleri bakanı Guido Westerwelle Kosova’da, Sırpları ve Kosovalıları uzlaşmaları için uyardı

Westerwelle, Sırplarla Kosovalıları uyardı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Dışişleri bakanı Guido Westerwelle Kosova’ya yaptığı ziyarette, NATO’nun aracılık yaptığı Sırbistan Kosova arasındaki anlaşmazlığa son verilmesi çağrısı yaptı. Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile görüştükten sonra basına açıklama yapan Westerwelle, NATO birliklerinin Alman komutanı Erhard Bühler aracılığıyla iki taraf arasında belirlenen antlaşma kurallarına ‘saygı gösterilmesini’ ve ‘uygulanmasını’ talep etti.

Kosova ile Sırbistan arasında yapılan antlaşmaya göre sınırdaki Jarinje ve Brnjak bölgeleri askeri bölge olarak ilan edilecek ve NATO’ya bağlı KFOR askerlerinin kontrolüne bırakılacak. Ancak Kuzey Kosova’da yaşayan Sırp azınlık bu antlaşmayı tanımadıklarını belirterek, yollarda oluşturdukları barikatları kaldırmadı.

Westerwelle, belirlenen sınırlar konusunda şüphesi olanlara seslenerek, bu bölgedeki haritanın kesin olarak belirlendiğinden emin olduklarını belirtti. Alman Dışişleri bakanı, Avrupa’daki azınlıklar arasında yaşanan savaş ve çatışmalar zamanının sona erdiğini ifade ederek, Avrupa’da barışın esas konu olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 16:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35