banner39

WHO, Zika uyarısını yineledi

Dünya Sağlık Örgütü, Zika virüsüne karşı önlem alınması için uyarılarda bulundu. Rio Olimpiyatları öncesi Latin Amerika'daki tehlikeye dikkat çeken yetkililer, bu bölgelere seyahat uyarısında bulundu

Avrupa 01.06.2016, 12:01 01.06.2016, 12:01
WHO, Zika uyarısını yineledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Zika salgınının ortaya çıktığı Latin Amerika ülkelerine yakın zamanda seyahat edenlerin çocuk sahibi olmak istemeleri halinde bunun için en az altı hafta beklemeleri tavsiyesinde bulundu.

Yapılan açıklamada ‘Virüsün kaybolduğundan ve ilişkiye girilen kişiye geçmeyeceğinden emin olmak için’ böyle bir tedbirin önemli olduğu vurgulandı.

Zika virüsü, sivri sinekler ve cinsel ilişki yoluyla bulaşıyor. Salgının başgösterdiği Brezilya’da virüsü taşıyan ebeveynlerin sahibi olduğu bebeklerde kafatası ve beyin gelişimi sorunlarına rastlandı.

OLİMPİYATLAR İÇİN UYARI

Brezilya’nın Rio kentinde 5-21 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Olimpiyat Oyunları için geri sayım başlarken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Zika virüsünün yayılma hızı konusunda uyarıda bulundu. Örgüt, Brezilyalı yetkillere gereken önlemleri alma çağrısı yaptı.

WHO Genel Direktörü Margaret Chan, “Zika hakkındaki bilgilerimiz arttıkça, endişelerimiz de artıyor. Bir kez daha söylemeliyim. Zika’nın risk profili yıllara göre çok gelişti” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, ülkede virüsün yerel nüfus ve ziyaretçilere bulaşmasını önlemek için, “sivrisinekle mücadelenin ve epidemiye karşı alınaması gereken önlemlerin” artırılması gerektiğini vurguladı.

Brezilya yetkilileri ise, gereken önlemleri aldıklarını açıkladı.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?