banner39

Wikileaks kurucusunun davaları zamanaşımına uğruyor

Julian Assange hakkında İsveç'te açılan üç ayrı dava bu hafta içinde zamanaşımına uğrayacak...

Avrupa 13.08.2015, 08:39 13.08.2015, 08:39
Wikileaks kurucusunun davaları zamanaşımına uğruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Wikileaks kurucusu Julian Assange hakkında İsveç'te cinsel taciz suçlamasıyla açılan üç ayrı davanın bir hafta içerisinde zaman aşımına uğrayacağı bildirildi.

İsveç resmi haber ajansı TT'nin haberinde, İsveç'te, taciz suçlamasıyla açılan 3 ayrı davanın Assange'ın ifadesinin aradan geçen 5 yıl içerisinde alınamaması nedeniyle 13, 14 ve 18 Ağustos'ta zaman aşımına uğrayacağı belirtildi.

İsveç savcılarının, Assange'ın ifadesini İngiltere'nin başkenti Londra'da almayı teklif ettiği ancak Ekvador hükümetinin bu talebe olumlu cevap vermediği ifade edildi. 

Assange hakkında taciz suçlamasında bulunan İsveçli kadının avukatı Claes Borgström, davanın zaman aşımına uğrayacak olmasından dolayı mükellefinin biraz hayal kırıklığına uğradığını ancak 5 senelik zaman zarfında çok yıprandığı için de bir yandan da davanın düşmesinden dolayı rahatladığını ifade etti. 

İsveç'te cinsel taciz suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı bulunan ve hakkındaki suçlamaları reddeden Julian Assange, İsveç'e iade edilmesi halinde ABD'ye gönderilmekten endişe ettiği için 19 Haziran 2012'de Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınmıştı. 

İngiltere, hakkında İsveç'e iade kararı bulunan Assange'ın Ekvador Büyükelçiliği'nden çıkarak başka bir ülkeye gitmesine izin vermiyor. Ekvador, Julian Assange'a siyasi sığınma hakkı vermişti. 

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?