banner15

Wikileaks'ten Türk göçmenler hakkında belge

Wikileaks tarafından ele geçirilen belgelerde Amerikan diplomatların Almanya’da Türk göçmenler hakkında da mesajları yeraldı, Amerikalılar 60’lı yıllardan beri Almanya’daki Türklerin ekonomik pozisyonlarında bir değişiklik olmadığını yazmış

Wikileaks'ten Türk göçmenler hakkında belge

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Wikileaks’in ele geçirdiği Amerikan gizli belgelerinde Berlin’deki Amerikan diplomatların Almanya’da yaşayan Türk göçmenler hakkında da görüş belirttikleri ortaya çıktı. Amerikan diplomatlara göre 60’lı yıllardan bu yana Almanya’da yaşayan Türklere ayrımcılık yapılıyor ve ekonomik bakımdan pozisyonlarında bir değişiklik görülmedi.

Amerikalı diplomatların Waşington’a gönderdiği mesajlarda, Berlin Türk Büyükelçiliğinin, Almanya’da yaşayan Türklere iş piyasasında büyük bir ayrımcılık yapıldığı düşüncesinde olduğu kaydedildi. Doğu Avrupa’dan gelen işçilere de aynı şekilde ayrımcılık yapıldığı belirtilmiş. Gizli belgelere göre en fazla ayrımcılık Almanya’nın doğusundaki eyaletlerde yapılıyor. Baden-Württemberg eyaletinde ise özellikle İslam ülkelerinden gelen mültecilere daha fazla engellemeler yapılarak vatandaşlığa girmeleri zorlaştırılıyor.

2006 yılında gönderildiği bildirilen ABD Büyükelçiliği mesajlarında Amerikan diplomatlar da sert bir dille Almanya’yı ayrımcılık yapmakla suçluyor. Türklerin ekonomik pozisyonunun 60’lı yıllardan beri hiç değişmediğini ifade eden Amerikan diplomatlar, bu durumun ikinci ve üçüncü nesilde de aynen devam ettiğini belirtiyor.

Gizli belgelerde asıl problemin dilden kaynaklandığı, Almanya’da yaşayan Türklerden yüzde 37’sinin iyi Almanca konuşamadığı bildiriliyor. Berlin’de bu oran yüzde 48’lere yükseliyor.

Amerikan diplomatlar Alman eğitim sistemini ‘çok katı’ ve ‘esnek olmayan’ şeklinde nitelemiş. Bu yüzden Almanya’da Müslümanların oluşturduğu ‘paralel toplumlar’a girilemediği ve gençlerin eğitime ve iş alanlarına çekilemediği iddia ediliyor.

Amerikan belgelerinde son yıllarda bir düzelme görüldüğü, bunun hem Türk toplumunun hem de Alman siyasetinin gayretiyle sağlanabildiği kaydedilmiş. Türk asıllı gençlerin yeni iş alanlarında daha aktif olarak ekonomide yeralmasını sağlamak ve 2005’ten beri devam eden uyum kursları, sözkonusu problemlere çözüm olarak uygun bulunmuş.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 13:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35