banner15

Wilders'ın reddi hakim talebine ret

İslam düşmanı ırkçı Wilders, yargılandığı mahkemenin başkanını istemiyorum dedi ancak talebi kabul edilmedi.

Wilders'ın reddi hakim talebine ret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollanda'da, Müslümanlara hakaret etme, toplumda onlara karşı kin ve nefret oluşmasına yol açma ve ayrımcılık gibi suçlardan dolayı hakkında dava açılan aşırı sağcı politikacı Geert Wilders'ın dün yaptığı reddi hakim talebi, kabul edilmedi.

Mahkeme heyetinin taraflı olduğunu ileri sürerek, avukatı Bram Moszkowicz aracılığıyla reddi hakim talebinde bulunan Wilders'ın şikayetini görüşen Amsterdam Mahkemesi, kararını bugün açıkladı.

Mahkeme Başkanının susma hakkını kullanan Wilders’a yönelik dün sarf ettiği, "Bir açıklama yapıp ondan sonra da tartışmaktan kaçınıyorsunuz. Bugün de benzer bir tutum içindesiniz" yorumunu "talihsiz" bulan Amsterdam Mahkemesi, buna rağmen bu yorumun tek başına hakimlerin yanlı olduğu anlamına gelmeyeceğine işaret etti.

Alınan bu karardan sonra Wilders'ın yargılanmasına, daha önce belirlendiği gibi yarın devam edilecek.

Wilders, dünkü duruşmada sadece iki dakika konuştuktan sonra susma hakkını kullanmıştı. Mahkeme heyetinin sorularına cevap vermeyen Wilders, hakimlerin taraflı davrandığını ileri sürerek, kendisiyle beraber "düşünce özgürlüğünün yargılandığını" ileri sürmüştü.

Wilders, dava konusu olan açıklamalarının arkasında olduğunu ve "tek bir kelime bile geri almaya" niyeti olmadığını da söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 18:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48