banner39

Wulff'un veda törenine gizli boykot!

Müstafi Cumhurbaşkanı Wulff'un veda törenine halen hayatta olan eski Cumhurbaşkanları katılmıyor, nedeni açıklanmadı.

Avrupa 06.03.2012, 11:20 06.03.2012, 11:20
Wulff'un veda törenine gizli boykot!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın müstafi Cumhurbaşkanı Christian Wulff için Federal Ordu tarafından Perşembe günü yapılacak askeri veda törenine hayattaki eski Cumhurbaşkanlarından hiçbirinin katılmayacağı bildirildi. Eski Cumhurbaşkanlarının veda törenlerine katılımı sembolik olarak görevi biten kişinin onurlandırılması olarak görülüyor.

Wulff'dan önce yine istifa ederek görevinden ayrılan eski Cumhurbaşkanı Horst Köhler'in veda törenine eski Cumhurbaşkanlarından Richard von Weizsaecker katılmıştı.

Eski Cumhurbaşkanlarından hayatta olan Roman Herzog (78 yaşında), Richard von Weizsaecker (91 yaşında), ve Walter Scheel (92 yaşında), Wulff'un askeri veda törenine katılmayacaklar. Ofislerinden neden katılmayacaklarına dair bir açıklama yapılmadı.

Sekretaryası tarafından verilen bilgiye göre veda töreni günü yurtdışında olmasından dolayı Horst Köhler de Wulff'un veda törenine katılmıyor.

SPD: WULFF BU TÖRENİ HAKETMİYOR

Ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti SPD'den Johannes Kahrs, Wulff için yapılacak büyük bir askeri törenin uygunsuz olduğunu söyledi. Wulff'un seçiminin, görevi sırasındaki gelişmelerin ve istifasına götüren skandalların utanç verici olduğunu belirten Kahrs, Cumhurbaşkanlığı sarayındaki törenin gereksiz olduğunu kaydetti. SPD Fraksiyon Başkanı Frank-Walter Steinmeier'in veda törenine bir temsilci göndereceği bildirildi.

Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, askeri veda töreninin Federal Ordu'nun her Cumhurbaşkanı için yaptığı geleneksel bir tören olduğunu, Wulff'un da defalarca Ordu'nun değişik programlarına Cumhurbaşkanı olarak katıldığını söyledi. Wulff için de böyle askeri bir törenin yapılmasından memnunluk duyulması gerektiğini savundu.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?