banner39

Yabancılar Rus medyasından çekiliyor

Yeni çıkan yasaya göre Rus medyasındaki ortaklık payının değişmesi üzerine yabancı yatırımcılar hisselerini satarak piyasadan çekiliyor

Avrupa 02.05.2015, 13:52 02.05.2015, 15:00
Yabancılar Rus medyasından çekiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın en etkili iş dergisi Vedomosti ile ülkenin İngilizce yayın yapan tek günlük gazetesi The Moscow Times hisselerini Rus asıllı iş adalarına sattı. Satışların nedeni, ülke basınındaki yabancı payıyla ilgili çıkarılan yasal sınırlamalar.

Rusya'da ulusal güvenlik gerekçesiyle yabancı şirketlerin yüzde 20'sinden fazla hisse sahibi olması çıkarılan yasalarla sınırlandırıldı.

Yasa yürürlüğe girdikten sonra, medyada yüzde 20'den fazla payı yabancılar 1 Şubat 2017'ye kadar süre tanındı. Yabancı kontrolünde olan medya şirketleri ya hisselerini satacak ya da kapanacak. Çifte vatandaşlığı olanlar bile medya organlarında hissedar olamayacak.

ASIL HEDEF SANOMA İDDİASI

Yasa Kremlin tarafından medyada yabancı hakimiyetinin kalkması ve millileşme politikasıyla desteklenirken, pek çok önemli isimle ilgili özel dosyalar hazırlayan Vedomosti'de yüzde 33, İngilizce yayın yapan tek günlük gazete olan The Moscow Times'ta ise yüzde 100 pay sahibi Finlandiyalı Sanoma Grubu'nu hedef aldığı iddia ediliyor.

Vedomosti'nin kurucu editörü Leonid Bershidsky yaptığı açıklamada, akıllı ve iyi bir şair olan Demyan Kudryavtsev'in Fin medya firması Sanoma'nın hisselerini satın almak için gereken parayı nerden bulduğunu merak ettiğini söyledi. Kudryavtsev ise perşembe günü Rus haber ajansı RBC'ye verdiği demeçte Sanoma'yı satın almak için yeterli parası olduğunu söyledi.

1992 yılında Hollandalı yayıncı Derk Sauer tarafından kurulan The Moscow Times'taki yabancı mülkiyeti 23 yıl sonra sona ermiş oldu.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?