banner39

Yağmuruyla ünlü ama kuraklığın pençesinde

Yağmuruyla ünlü İngiltere kuraklıkla mücadele ediyor. Son yılların en kurak döneminin Londra Olimpiyat Oyunları'nı da etkilemesinden endişe ediliyor.

Avrupa 25.05.2012, 11:59 25.05.2012, 12:28
Yağmuruyla ünlü ama kuraklığın pençesinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyanın en çok yağmur alan ülkesi İngiltere'nin bazı bölgeleri son 30 yılın en büyük kuraklığının pençesinde...

Son iki kış üst üste yeterli yağışın olmaması sebebiyle güney ve doğu bölgelerinde su rezervleri tehlikeli seviyelere düşmüş durumda.

Bazı barajlarda su seviyesi şiddetli bir kuraklığın yaşandığı 1976'dan bu yana ilk kez en az seviyede.

Bazı bölgelerde hortumla su kullanımına kısıtlamalar getiren yetkililer, duş sürelerinin kısaltılması, bahçelerin meyve sebze yıkanan suyla sulanması gibi önerilerde bulunarak idareli kullanım yönünde halkı uyarıyor.

İngiltere Çevre Ajansı da mücadeleye kamuoyunun desteğini almak için "kuraklık" teriminin yerine daha somut kelimeler kullanılması önerisinde bulunuyor.

İnsanların yeşil alanlar görünce kuraklıkla bağdaştıramadığına dikkat çeken Ajans, su kıtlığı gibi durumu özetleyen tanımlar kullanılmasını salık veriyor.

Yağış olmaması halinde yaz aylarında bir çok bölge için kuraklık uyarısında bulunan Çevre Ajansı nüfusun yarıdan fazlasının bu durumdan etkilenebileceğini belirtiyor.

Yaz aylarında Londra'da yapılacak Olimpiyatlar sırasında da kuraklığın devam etmesi yetkilileri endişelendiriyor.

Olimpiyatlar sırasında su kullanım oranlarının yüzde 10 seviyesinde artacağı tahmin edilirken, bu ihtiyacın nasıl karşılanacağı tartışılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?