banner39

Yahudileri dışlayan tasarı bulundu

Fransa'da, 1940 yılında yayımlanan Yahudileri dışlayan tasarının orijinali bulundu.

Avrupa 04.10.2010, 03:18 04.10.2010, 03:18
Yahudileri dışlayan tasarı bulundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'da, Ekim 1940 yılında yayımlanan ve Yahudileri birçok meslekte çalışmasını yasaklayan "yasa tasarısının" orijinali bulundu. Nazi toplama kamplarına gönderilen Yahudi asıllı Fransız ailelerinin oğulları ve kızları adlı derneğin kurucularından avukat Serge Klarsfeld, AFP'ye yaptığı açıklamada, ilk defa ortaya çıkan metinde, dönemin Nazilerle işbirliği yapan Vichy hükümetinin başkanı, Mareşal Philippe Petain'in notları bulunduğunu belirtti.

Klarsfeld açıklamasında, yakın zamanda bulunan ve kimliği belirsiz bir kişi tarafından Fransa'nın başkenti Paris'teki Yahudi Soykırım Anıtının yetkililerine teslim edilen "yasa tasarısı" adını taşıyan metnin, 1940 yılında Fransa'da yaşayan Yahudilerin statüsünü yeniden belirlediğini ve birçok meslekte çalışmalarını yasakladığını kaydetti.

Serge Klarsfeld, orijinaline notlar yazmış olan Petain'nin, zaten Yahudi karşıtı olan metni daha da sertleştirip "tamamiyle Yahudi karşıtı" bir metin haline getirdiğini ifade etti.

Metindeki notları, Petain'in el yazısıyla karşılaştırdığını söyleyen avukat, yazının Petain'e ait olduğunu tespit ettiğini açıkladı.

Eski Nazi savaş suçlularının izini sürmesiyle ünlenmiş olan Klarsfeld, "Bu belge çok önemli, çünkü Petain'in Yahudilerin Fransız toplumundaki statüsünü yeniden belirleyen metnin kaleme alınmasına katıldığını gösteriyor ve diğer yandan da onun 'keskin ve saldırgan Yahudi karşıtlığını' ortaya koyuyor" diye konuştu.

Klarsfeld, Petain'in notlarıyla metnin içeriğini tamamiyle değiştirdiğini ve sonuç itibariyle sadece Yahudi asıllı Fransızları değil, bütün Yahudileri hedef alır hale geldiğini belirtti.

Avukat Klarsfeld, "Metnin ilk hali, 1860 yılından önce Fransa'da doğmuş veya Fransız yurttaşlığına alınmış Yahudilerin uygulama ve yasaklardan muaf tutulmasını öngörüyormuş, ama Petain bu ifadeyi de silmiş" dedi.

Metne dayanan Klarsfeld'e göre, Petain'in getirdiği değişiklikler sonucu, Yahudilere yasaklanan meslek alanlarının sayısı çoğaltılmış. Bu çerçevede adalet ve eğitim alanları yasaklanmış, Yahudi asıllı olanların seçilmesi men edilmiş.

Klarsfeld, bu yeni ortaya çıkan belge sayesinde, Petain'in "Yahudileri korudum" şeklindeki savunmasının artık geçerliliğini kaybettiğini belirtti.

2. Dünya Savaşının ardından Fransa'da yargılanan Petain, Ağustos 1945'te idama mahkûm olmuş, cezası sonradan ömür boyu hapse çevrilmiş ve tutuklu bulunduğu Fransa'nın kuzeybatı sahilleri yakınındaki Yeu adasında vefat etmişti.

Vichy hükümetince yayımlanan Yahudi karşıtı yasalar, Ağustos 1944 yılında Fransa'nın Nazilerden kurtarılmasıyla iptal edilmişti. 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü