banner39

banner35

Yanukoviç UCM'ye havale edildi

Ukrayna parlamentosu, gösteriler sırasında hayatını kaybedenlerin sorumlusu olarak ilan ettikleri eski cumhurbaşkanı Yanukoviç'i Uluslararası Ceza Mahkemesine sevk etti

Avrupa 25.02.2014, 15:12 25.02.2014, 15:24
Yanukoviç UCM'ye havale edildi

Ukrayna parlamentosu eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in yakalandıktan sonra Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) yargılanmasını öngören karar tasarısını büyük bir çoğunlukla kabul etti.

Cumartesi günü parlamentoda cumhurbaşkanlığı görevinden azledilen Yanukoviç, 100’den fazla protestocunun öldürülmesinden sorumlu tutuldu. Parlamento, polisten sorumlu eski İçişleri Bakanı Vitali Zakarenko ile eski Başsavcı Viktor Pişonka’nın da Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne havale edilmesi kararını onayladı. 

Kliçko başkanlığa aday

Ukrayna Parlamentosu’ndaki oylamanın ardından UCM de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Savaş ve insanlığa karşı suçlara bakan uluslararası mahkeme, Kiev’den henüz bu konuda bir talebin gelmediğini duyurdu. UCM Sözcüsü Fadi El Abdallah, “Geçmişte UCM’nin yargılarını kabul etmiş bir hükümet böyle bir deklarasyon yapabilir” dedi. Ukrayna’nın resmi başvurusu Lahey’e ulaştıktan sonra UCM Başsavcısı soruşturma açılıp açılmayacağına karar verecek.

Ülkede Yanukoviç sonrası liderlik yarışında adaylar da birer birer ortaya çıkmaya başladı. Eski dünya ağır sıklet boks şampiyonu Vitali Kliçko, 25 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olduğunu açıkladı. Kliçko, Özgürlük Meydanı’nda toplanan Avrupa Birliği yanlısı protestocuların önde gelen liderlerindendi.

Hükümet perşembeye kaldı

Yanukoviç'in görevden alınmasının ardından yerine geçici olarak Meclis Başkanı Oleksander Turçinov geçerken, Turçinov, ulusal birlik hükümeti için bugün yapılacak oylamanın perşembeye ertelendiğini açıkladı.

Bazı bölgelerde ayrılıkçılık işaretleri gördüğünü söyleyen Turçinov, bugün güvenlik güçleriyle görüşecek. Ülkenin doğusunda ve güneyinde Rusça konuşan büyük bir kesimin, Yanukoviç’in indirilmesinden rahatsız olduğu biliniyor.

'Ya Rusya, ya Batı'ya tepki

Moskova’da Lüksemburglu mevkidaşıyla görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Ukrayna’ya dayatma yapılmaması gerektiğini söyledi.

Lavrov, “Ukrayna’ya ‘Ya bizimlesin, ya da bize karşısın’ prensibiyle yaklaşmak tehlikeli ve zarar verici. Ukrayna’ya böyle bir seçim dayatılmamalı. Hem Batı, hem de Rusya Ukrayna’daki durumu sakinleştirmek için farklı siyasi aktörlerle görüşmeli” şeklinde konuştu.

ABD, Yanukoviç’i tanımıyor

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, hakkında tutuklama kararı alınan Yanukoviç'in cumhurbaşkanlığını tanımadıklarını açıkladı. Carney, demokratik seçimlerle başa geçen Yanukoviç’in eylemlerinin meşruiyetine zarar verdiğini belirtti.

Cumartesi günü Ukrayna parlamentosu Viktor Yanukoviç'in anayasal olarak Cumhurbaşkanı sıfatını taşımadığını duyurmuştu. Kiev'i terk eden Yanukoviç'in nerede olduğu bilinmiyor. Parlamentodaki oylama sonucunda, erken seçimin 25 Mayıs'ta yapılması kabul edilmişti.

Kaynak: AFP, Reuters

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?