Yanukoviç'in Ukrayna'ya döneceği iddia ediliyor

Rusya'nın Kırım'a atadığı vali, Yanuküviç'in bugün Ukrayna'ya döneceğini iddia etti

Yanukoviç'in Ukrayna'ya döneceği iddia ediliyor

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Ukrayna eski lideri Viktor Yanukoviç’in bugün Ukrayna’ya dönebileceği iddia ediliyor.

Rus Nezavisimaya Gazeta’da yer alan habere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Kırım valisi tayin edilen Sergey Aksyonov, ülkenin güneydoğusunun Yanukoviç’i merkezi hükümete karşı savunmaya hazır olduğunu söyledi. Yanukoviç’in geri dönmesi durumunda ilk olarak mevcut yöneticilerin hapsedilmesi kararı alabileceği öne sürüldü.

Rusya’nın Rostov şehrinde basın toplantısı düzenleyen Yanukoviç de geri dönme çalışmaları içerisinde olduğunu ifade etmişti. Yanukoviç’in kararına aşırı milliyetçi siyasi lider Jirinovski de destek vermişti. Jirinovski Eho Moskva radyosuna yapmış olduğu açıklamasında Yanukoviç’in güneydoğu ordusunun da desteği ile Kiev’e geri döneceğini iddia etmişti. Jirinovski’ye göre güneydoğu ordusu Yanukoviç’in talimatlarına hazır ve harekat emri bekliyor.

Kırım işgalinden sonra Yanukoviç’in de ülkeye geri dönüşünün gerçekleşmesi durumunda Ukrayna’nın geleceğinin daha da belirsizleşeceğine vurgu yapıldı. Bölge uzmanları Putin iktidarının sıradaki hamlesinin bölgede yeni bir gerilim çıkartabileceğine dair uyarılarda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2014, 16:10
YORUM EKLE

banner39