Yanukoviç'ten Ukrayna ordusuna 'yapma' çağrısı!

Ukrayna eski lideri Yanukoviç, göstericilere ordu müdahalesi söylentileri üzerine bir açıklama yaptı ve ordudan yönetimin emirlerini uygulamamasını istedi

Yanukoviç'ten Ukrayna ordusuna 'yapma' çağrısı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Rusya’nın Rostov kentinde düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’nın iflasa doğru gittiğini, aşırı milliyetçi grupların diktatörlüğündeki bir ülkeye Ukrayna halkının asla izin vermeyeceğini belirtti.

Yanukoviç, Ukrayna ordusundan “suçlu yönetimin” emirlerine uymamasını istedi ve Ukrayna’da yaşananlardan sorumluların yargılanacağı uyarısında bulundu. Ukrayna’da yaşanan gelişmelere ABD’nin doğrudan müdahil olduğunu savunan Yanukoviç, “Onlar ülkede bir iç savaşın başlamasının sorumluluğunu taşır” suçlamasında bulundu. Yanukoviç, CIA Direktörünün Kiev’i ziyaret ettiğini, geçici Cumhurbaşkanı Oleksandr Turçinov, İçişleri Bakanı ve diğer güvenlik görevlileri ile de görüştüğünü iddia etti.

Turçinov bir haftadan bu yana ülkenin güneydoğusunda devam eden Rusya yanlısı ayaklanmaları bastırmak için ordunun kullanılması emrini vermişti. Sabah saatlerinden itibaren gerçekleştirilen terörle mücadele operasyonlarında en az 3 kişi ölürken, onlarca kişi de yaralandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2014, 11:15
YORUM EKLE

banner39