Yaptırımcı Almanya enerji şirketlerini Ruslara satıyor

Ukrayna krizinden dolayı Rusya'ya yaptırımlar uygulanmasını isteyen Almanya, enerji devi RWE'ye bağlı DEA'nın Rusya'ya satılmasında bir mahzur görmüyor.

Yaptırımcı Almanya enerji şirketlerini Ruslara satıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Ukrayna ve Kırım krizinden dolayı Rusya'ya karşı yaptırımlar planlayan Alman Federal hükümeti, Alman enerji devi RWE'ye bağlı gaz ve petrol şirketi DEA'nın Rus yatırımcı Michail Fridman tarafından satın alınmasına ses çıkarmadı. RWE, DEA'yı 5,1 milyar Avro karşılığında Rus yatırım şirketi LetterOne'a vermeyi planladığını açıkladı.

Bu açıklama karşısında Federal Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel'in sözcüsü tarafından verilen bir beyanatta, sadece sözkonusu alışverişin gözden geçirileceği bildirildi. Sözcü henüz satış planının Kartel Dairesine de bildirilmediğini vurguladı.

Alman hükümeti, dış ticaret kanununa göre yabancı şirketler tarafından Alman şirketlerinin yüzde 25'ten fazla hissesinin satın alınmasına karşı çıkarak veto hakkını kullanabilir. Ancak bu kanun satılan şirketin stratejik altyapı ya da kamu güvenliği bakımından tehlikede olması durumunda geçerli. Gabriel'in sözcüsü, DEA'nın satılmasında enerji temini bakımından hiçbir kısıtlama tehlikesi görülmediğini söyledi.

Fakat RWE'ye bağlı DEA'nın aralarında Norweç, İngiltere, Libya, Mısır, Trinidad ve Tobago'nun da bulunduğu bazı ülkelerde gaz ve petrol arama ve çıkarma lisansları var ve satış gerçekleşirse bu lisansların tamamı Rusya tarafından kontrol edilen fonların eline geçiyor. Böylece Almanya'nın Rusya dışından gaz temin edebileceği bölgeler üzerindeki stratejik opsiyonu zora giriyor.

Alman Federal hükümetin koalisyon ortağı Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU Fraksiyon sözcüsü Joachim Pfeiffer, 2013'de planlanan satışın prensip olarak bir zararı olmadığını, ancak güncel durum gözönüne alınarak satış görüşmelerinin durdurulması gibi bir tedbir üzerinde de durulabileceğini söyledi.

Alman dış ticaret hukukunun federal hükümete böyle bir yetki verdiğini belirten Pfeiffer, ancak Avrupa'nın yıllardan beri Rusya'nın sadık bir gaz müşterisi olduğunu ve enerji sevkiyat ilişkilerinin istikrarlı bir şekilde devam etmesinin her iki tarafın yararına olduğunu kaydetti.

Alman kimya devi BASF'a bağlı gaz şirketi Wintershall'ın da Rus enerji devi Gazprom tarafından satın alınması Federal hükümet için hiçbir sorun teşkil etmemişti. Federal Ekonomi Bakanlığına konuyla ilgili yöneltilen sorulara verilen cevapta, Gazprom'un zaten uzun bir süreden beri Winterschall'la ortak bir şirket üzerinden Almanya'da faaliyet yaptıkları açıklanmıştı.

Federal Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, dün AB Dışişleri bakanlarının Rusya'ya karşı yaptırımlar konusundaki görüşmesinden önce yaptığı açıklamada tepkilerin ölçülü olması gerektiğini söyledi. Yaptırımların bir taraftan Rusya'da açık bir şekilde anlaşılması gerektiğini belirten Steinmeier, diğer taraftan imkanların açık tutularak, Avrupa'nın bölünmesine neden olabilecek gerginliklerin artmasının engellenmesi gerektiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 11:30
banner53
YORUM EKLE

banner39