banner39

banner35

Yardım ederken bile ırkçılar: Polonya Afrikalılara izin vermedi

Ukrayna’daki Nijeryalı öğrenciler Rusya’nın Ukrayna'yı işgal girişiminin ardından acı bir gerçekliğe maruz kaldı. Saldırılardan kaçmaya çalışan Ukrayna'daki Afrikalılar, Polonya sınırından içeri alınmadı. Beyaz tenlilere serbest geçiş izni verilirken, Afrikalılar aşağılamaya maruz bırakıldı, vurulmakla tehdit edildi.

Avrupa 01.03.2022, 08:28
Yardım ederken bile ırkçılar: Polonya Afrikalılara izin vermedi

Birçok Nijeryalı Polonya'ya sığınmak için 14 ila 25 kilometre yürüdü ancak Polonya girişlerini reddetti. Bir Twitter kullanıcısı olan Kachi_Nate, Ukrayna'daki arkadaşının siyahi olduğu için Polonya'ya giremeyeceğini söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti: "Bir telefon görüşmesi yaptık. Tüm siyahları vizesiz geri çevirdiklerini söyledi. Polonya'ya vizeniz olmadığı sürece giremezsiniz. Ayrıca, uluslararası öğrenci statülerini doğrulamak için başka herhangi bir belgeyi kontrol etmediler. 3-4 saat yürüyerek Lviv'e dönüyor."

Polonya sınırında olduğunu ifade eden Nzekiev isimli kullanıcı da bir tweet paylaşarak "Aslında bizi otobüsleriyle ezmek istediler, hatta biz öğrenciyiz biz karşıya geçelim diye bağırırken bize silah doğrulttular çünkü bizden önce kendi adamlarını geçmelerine izin vermedik. Zorla içeri girdik ve vazgeçtiler." dedi.

Güney Afrikalı Vukile Dlamini ise Twitter'dan yaptığı paylaşımda yolculuğun çok uzun ve travmatik olduğunu aktardı. Ayrıca yolculuk süresince ayrımcılığa maruz kaldıklarını ve yardım beklediklerini ifade etti.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?