banner15

Yaşlı 'zenci'den BBC'ye insanlık dersi

BBC sunucularının canlı telefon bağlantısı yaptığı yaşlı adama "yağmacı" imasında bulunması ve yaşlı adamın tarihi cevabı "Londra isyanı"na damgasını vurdu

Yaşlı 'zenci'den BBC'ye insanlık dersi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'deki olaylarla ilgili program yapan BBC sunucuları neye uğradıklarını şaşırdı. Londra'daki olayların vehametini anlatmaya çalışan sunucular programa misafir ettikleri yaşlı siyahi bir adama sorular sormaya başladı. Yaşlı adamdan "zenci" isyancı çocuklarla ilgili eleştiri almaya çalışan sunucular en sonunda neye uğradıklarını şaşırdılar.

Hint kökenli 68 yaşındaki adam kendisine sürekli "zencilerin yaptıklarının kötü olduğunu" ima eden sözler bekleyen sunuculara, tam tersine bu ülkede yıllardır yaşadıkları ayrımcılığı anlattı. Yaşlı adam, kendisi gibi siyahi olan torununun her gün onlarca kez hiçbir neden olmadan sokaklarda polis tarafından çevrildiğini anlatmaya çalışırken program sunucuları yaşlı adama "siz isyancıları destekliyor musunuz" manasına gelen sözler sarf ettiler. Bunun üzerine yaşlı adam sunucuların utanmalarına neden olan bir cevap vererek "ben yaşlı zenci bir adamım. Benim torunlarımın çocukları var. Ben hayatımdan onlarca çatışmalı olaya katıldım. Siz şimdi bu yaşlı adamın yağmacı olduğunu mu söylemek istiyorsunuz. Sizden bu adama saygılı olmanızı bekliyorum. Bir salak gibi konuşuyorsunuz" dedi.  

Yaşlı adamın konuşmaları üzerine canlı telefon bağlantısını hemen kapatan BBC sunucuları bu programı bir daha yayınlamadılar; ancak program internette tıklama rekorları kırıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 12:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35