banner39

banner35

Yatırım şartıyla taşınana 3 yıl maaş.. Molise nerede? Molise İtalya'nın hangi bölgesinde yer alıyor?

Bölgenin başkanı Toma, nüfusu 2 binden az olan yerleşim yerlerinin her birinin 10 bin Euro alacağını ve bu paranın alt yapı ve kültürel etkinliklere harcanacağını duyurdu.

Avrupa 12.09.2019, 16:41 12.09.2019, 16:51
Yatırım şartıyla taşınana 3 yıl maaş.. Molise nerede? Molise İtalya'nın hangi bölgesinde yer alıyor?

İtalya'nın az nüfuslu Molise bölgesi başkanı, bölgenin köylerinde yaşamak isteyenlere üç sene boyunca aylık 700 Euro vermeyi tahhüt ediyor.

Fakat taşınmayı düşünen ziyaretçilerin dikkate alması gereken birkaç şey var. Birincisi, taşınılacak köyün nüfusunun 2 binden az olması ve ikinci şart ise, taşınmayı planlayan kişilerin köyde yeni bir iş açacaklarının sözünü vermesi. 

The Guardian'a konuşan Molise başkanı Donato Toma, "Eğer biz köylere bağışta bulunsak, bu durum sadece bir hayır işi olarak kalacak. Biz de bu sefer daha fazlasını yapmak istedik. İnsanların bu bölgelere taşınarak yatırım yapmalarını istiyoruz. İstedikleri herhangi işi açabilirler: berber dükkanı, restoran, market gibi. Böylece hem nüfusumuz artarken aynı zamanda da yatırımlarla köylere yeniden hayat gelebilir."

Bölgenin başkanı Toma, nüfusu 2 binden az olan yerleşim yerlerinin her birinin 10 bin Euro alacağını ve bu paranın alt yapı ve kültürel etkinliklere harcanacağını duyurdu.

"Buradaki konu aslında sadece nüfusun artması değil. Köylerin altyapı hizmetlerine ve insanların da burada kalmak için bir sebebe ihtiyacı var. Bunları yapmazsak iki üçü sene önce neredeysek aynı yerde kalırız." diye sözlerine devam etti.

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü'ne göre, 305 bin nüfusu ile Molise diğer bölgelerle kıyaslandığında en çok nüfus kaybı yaşayan yerlerden birisi. 2014 yılından bu yana bölgeyi 9 binden fazla kişi terk etti. 

2018 yılında 2 bin 800 kişi ya başka yerlere taşındı ya da vefat etti. 2018 yılında Molise'de bulunan 9 köyün hiçbirisinde yeni doğan kaydı yapılmadı.

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün yaptığı açıklamaya göre, 90 yılda ilk kez İtalya'da yaşayan İtalyan nüfus 55 milyona düştü. 

Nüfusun düşünde iki önemli etki var. Bunlardan ilki, doğum oranlarının çok düşük olması. İtalya'nın birleşmesinden bu yana doğum oranları en düşük seviyede seyrediyor. İkincisi ise genç nüfusun iş bulmak için diğer Avrupa ülkelerine yaptıkları göçün artması. 2018 yılında yaklaşık 157 bin İtalyan ülkeyi terk etti. 

Birleşmiş Milletler, İtalya'nın önümüzdeki beş sene içinde nüfusu çökme riski olan tek Avrupa ülkesi olduğunu açıkladı. Yaşlı nüfusun nüfus paydasında ciddi bir alanı kapladığı İtalya, Japonya'dan sonra ikinci sırada yer alıyor. 

Risk altında olan bölgeler için birçok bölgenin başkanı yeni yollar arayışı içinde. Sicilya'ya yer alan Caltanissetta şehrindeki Sutera köyünde olduğu gibi.  Sutera Libya'dan kaçıp Akdeniz'i geçen sığınmacılara kendi evlerinin kapılarını açtı. 

Bir diğer köy olan Sambuca ise, hayatta kalmak için yapabilecekleri her şeyi yapmaya hazırlar. İtalya'nın güneyinde çok popüler olan bir anlayışı uyguluyorlar. Terk edilen evleri taşınmak isteyen kişilere satmak veya bir diğer haliyle vermek. Çünkü taşınmak isteyenlere verilen evlerin sembolik fiyatı sadece 1 Euro. 

İtalya'nın Molise bölgesinde yaşanan nüfus düşüşüne bağlı olarak harekete geçildi. Molise'de yaşayamayı kabul edecek ve bir işletme açacak olan kişilere üç yıl boyunca haftada 700 Euro verileceği duyuruldu. Bu paylaşımın ardından Molise'nin İtalya'nın hangi bölgesinde yer aldığı merak edilmeye başlandı. Peki Molise nerede?

Molise nerede? Molise İtalya'nın hangi bölgesinde yer alıyor?

Molise nerede sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. İtalya'nın Molise kasabasında yaşanan nüfus düşüşünü engellemek adına Molise'de yaşamayı kabul eden ve herhangi bir işletme alanlara 3 yıl boyunca haftalık 700 euro vermeyi planladıklarını duyuran Molise Başkanı Donato Toma, İnsanların buraya yatırım yapmasını istediklerini duyurdu. Bu açıklamanın ardından Molise nerede sorusu akıllara geldi. 

Molise nerede? Molise İtalya'nın hangi bölgesinde yer alıyor?

Molise İtalya'nın 1948 Anayasası ile kısmi bölgesel özerklik verilmiş 20 bölgesinden birisidir. Molise Güney İtalya'dadır ve ikinci küçük İtalya bölgesidir.

1963'e kadar Abruzzi e Molise adlı bölgeye dahildi ve o tarihte (1970'ten geçerli olmak üzere) Molise ve Abruzzo bölgeleri iki ayrı bölgeye dönüştürülmüştür. Molise'in yüzölçümü 4.438 km² olup (2009 itibarıyla) yaklaşık 320.000 nüfusa sahiptir. Bölge merkezi Campobasso şehrindedir.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (2)
Yabangülü 3 yıl önce
Buraya taşınmak için şartlar nedir bilen var mı? Nereye başvuruda bulunacağız bir adres atabilir misiniz?
Ümit cnk 2 yıl önce
Bir iletişim varmı nasıl ulaşacağız
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?