Yemen saldırılarında müze bombalandı

Yemen'de hükümet güçleri ile Husi muhalifler arasında çıkan çatışmada ulusal müzede çok büyük hasar meydana geldi.

Yemen saldırılarında müze bombalandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'in başkenti Sana'da Cumhurbaşkanı Hadi'ye bağlı ordu ile Husiler arasında yaşanan çatışmalarda 4 kişi hayatını kaybetti. Çıkan çatışmlarda, Taiz Ulusal Müzesi'nin de büyük hasar gördüğü bildirildi.

Yemen'in başkenti Sana'da Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye bağlı ordu ile Ensarullah Hareketi (Husiler) arasında yaşanan çatışmalarda 4 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Sana'nın Furdatu Nehim bölgesinde yönetim yanlısı Halk Direniş Güçleri (HDG) destekli ordu ile Husiler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Çatışmalar neticesinde ordunun Furdatu Nehim'de Husilerin elindeki stratejik öneme sahip bazı bölgelerde kontrolü sağladığı ve bu bölgeler sayesinde Sana ile diğer illerin bağlantı noktalarının kontrol altına alındığı belirtildi.

Yaşanan çatışmalarda 4 askerin hayatını kaybettiği ve bazılarının yaralandığı ifade edilirken, sayıya ilişkin bilgi verilmedi. Husiler tarafında ise ölü ve yaralı bilgisine ulaşılamadı.

Öte yandan Husilerin, HDG'nin kontrolü altında bulunan Taiz Ulusal Müzesi'ni topçu atışıyla bombaladığı, binada çıkan yangın nedeniyle müzedeki yüzlerce yıllık el yazması eserlerin yandığı aktarıldı.

Müzede ayrıca Osmanlı dönemine ve cumhuriyet öncesi dönemde ülkeyi yöneten hükümdarlara ait tarihi belgelerin de yandığı ifade edildi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de, Husiler ve onlara destek veren devrik lider Ali Abdullah Salih yanlıları ile yönetim yanlısı gruplar arasındaki çatışmalar ülkenin çeşitli kentlerinde devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 09:37
banner53
YORUM EKLE

banner39