banner39

Yeni Alman bakan İslam'a saldırı ile başladı

Almanya’nın yeni İçişleri Bakanı Friedrich ‘İslam Almanya’ya ait değildir’ dedi, Yeşiller ve Müslümanlar Merkez Konseyi tarafından sert bir dille eleştirildi

Avrupa 04.03.2011, 17:52 05.03.2011, 08:30
Yeni Alman bakan İslam'a saldırı ile başladı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın yeni İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich yaptığı ilk basın toplantısında Almanya’daki Müslümanlar hakkında konuşarak, ‘İslam Almanya’nın bir parçasıdır ifadesine tarihi hiçbir kanıt bulunmuyor.’ dedi. Bu sözleriyle Alman Cumhurbaşkanı Wulff’un Ekim 2010’da ‘İslam da Almanya’ya aittir’ düşüncesine karşı olduğunu ve İslam konusunda hangi tarafta olduğunu ortaya koydu.

Friedrich, Müslümanların da bu ülkenin vatandaşları olduğunu, ancak Almanya’da yaşamak isteyenlerin entegre olmak ve Almanca öğrenmek zorunda olduklarını söyledi.

Yeni İçişleri Bakanı Friedrich’in sözlerine en sert tepki Yeşiller’den geldi. Yeşiller Fraksiyon Başkanı Renate Künast, ‘Friedrich daha İçişleri bakanı olalı 24 saat geçmeden porselenleri kırmaya başladı.’ dedi. Künast, Friedrich’in Berlin sokaklarını dolaşmasını ve orada kimlerin yaşadığını bir görmesini tavsiye etti. Yıllardan beri İslam inancına sahip insanların Almanya’yı yurt edindiklerini ifade eden Künast, bu yüzden İslam’ın da Almanya’ya ait olduğunu kaydetti. Bundan geriye dönüşün Almanya için çok zararlı olacağını vurguladı.

Yeşiller Genel Başkanı Cem Özdemir de Friedrich’in çok tuhaf bir toplum anlayışına sahip olduğunu, bir taraftan Müslümanların bu toplumun bir parçası olduğunu kabul ederken diğer taraftan İslam’ın tarihi nedenlerden dolayı Almanya’ya ait olmadığını söylediğini belirtti. Özdemir, Friedrich’in temel hukuk kapsamında İslam’ın entegrasyon çalışmalarını yürütebilecek durumda olmadığını, en azında şüpheli olduğunu kaydetti.

Müslümanlar da tepki gösterdi

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Ayman Mazyek, yeni İçişleri Bakanı Friedrich’in gerçeklere karşı itiraz ettiğini, Avrupa’nın İslam ve İslam dünyasıyla tarihte bir dizi münasebetlerinin bulunduğunu söyledi. Artık burada Müslümansız bir toplumun düşünülemeyeceğini belirten Mazyek, bu yüzden Cumhurbaşkanı Wulff’un ‘İslam Almanya’nın bir parçasıdır’ sözünün doğrudan da ileri bir ifade olduğunu kaydetti.

Koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti içişleri uzmanı Hartfrid Wolff da Friedrich’in sözlerini şaşkınlıkla karşıladığını, bu ifadenin kültürlerarası diyalog için kötü bir başlangıç olduğunu söyledi. Wolff, ‘Aynı zamanda uyumla da görevli ve İslam Konferansı’nı yönlendiren İçişleri bakanı entegre etmelidir, dışlamamalıdır.’ dedi.

Yorumlar (1)
mucit48 12 yıl önce
Soyguncu soykırımcı arap kırallarını gözleriniz görsün ne halt ettiklerini halklarına.Soygunculukları da tarihte sabittir. Müslümanlık temiz ve dürüst TÜRK sayesinde dünyaya yayılmıştır.www.depremerkenuyari.com
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?