banner39

Yeni Alman bakana DİTİB tepkisi

Almanya’nın yeni İçişleri Bakanı Friedrich’in İslam hakkındaki sözlerine DİTİB açık mektupla tepki gösterdi

Avrupa 08.03.2011, 14:49 08.03.2011, 14:49
Yeni Alman bakana DİTİB tepkisi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın yeni atanan İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, ilk basın toplantısında İslam ve Müslümanlar aleyhinde ifadeler kullanarak, ‘İslam’ın Almanya’nın bir parçası olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.’ dedi. Hem Alman siyasi çevrelerinden hem de İslami kuruluşlardan tepki alan Friedrich’e, Türk İslam Birliği DİTİB açık bir mektup göndererek hem yeni görevinde başarılar diledi, hem de eleştirdi.

DİTİB Yönetim Kurulu Başkanlığı imzasıyla yayınlanan mektupta yeni İçişleri bakanının İslam Konferansı bünyesinde Almanya’daki İslam’la ilgili sorularla ve bu ülkede yaşayan Müslümanların real problemleriyle meşgul olacağı, bu konuyla ilgili olarak bakanın büyük bir sorumluluk taşıdığı hatırlatıldı.

Friedrich’in yaptığı açıklamaların, İslam Konferansındaki tartışmalar ve istişare ile alınan mesafede yeniden başa dönülmesine neden olduğu ifade edilen mektupta, İslam’ın teolojik yapısıyla da Almanya üzerindeki tarihi etkisi konusunda belki de daha geniş bir araştırma yapılması gerektiği vurgulandı. İslam’ın Avrupa’daki medenileşme hareketinde oynadığı rol, Renosans’a etkileri ve İslam alimlerinin sayesinde Yunan kültürünün Avrupa literatürüne kazandırılması hatırlatıldı. Ayrıca bilim alanındaki sayısız katkıları da özetle zikredildi.

Şehir yapılanmasında da Avrupa’nın, kütüphanelerin, okulların, hastahanelerin ve yüzme havuzlarının yapılmasında İslam ülkelerini örnek aldığına değinilen mektupta İslam dünyasının büyük etkisinin olmadığı bir Avrupa’nın düşünelemeyeceği kaydedildi.

Günümüzde de İslam’ın Almanya’daki Müslümanlar sayesinde bu ülkenin bir parçası olduğu belirtilerek din olarak da İslam’ın modern dünyanın oluşmasında kültürel bir miras olarak yeraldığı bildirildi. İslam dünyasının da özgürlük, insan onuru, insan hakları ve kültürel çoğulculuk gibi değerleri sadece tanımak ve üstlenmekle yetinmeyip, iç dinamiğinden de bunları ürettiğinin son günlerde güncel olarak İslam dünyasındaki yaşananlarla da isbatlandığına dikkat çekildi.

İçişleri Bakanı Friedrich’e hitaben kaleme alınan açık mektubun son bölümünde bakana böyle bir açıklamanın, herkese eşit muameleyi ve korumayı öngören temel hukuka karşı ayrımcılığın kapısını açıp açmadığı soruldu. Mektubun son cümlesinde bakanın ifadesinin Müslümanlar arasında rahatsız eden bir etki yaptığı ve kişiliklerinin vazgeçilmez bir parçasının değerinin bilinmediğinin ortaya konulduğu kaydedildi.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?