banner39

Yeni Alman bakanı KRM de eleştirdi

Almanya’nın yeni İçişleri Bakanı Friedrich’in İslam ve Müslümanlar hakkındaki sözlerini Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi KRM de eleştirdi

Avrupa 05.03.2011, 13:24 05.03.2011, 13:26
Yeni Alman bakanı KRM de eleştirdi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Başbakan Merkel tarafından yeni atanan Hristiyan Sosyal Demokrat (CSU) İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, bakan olarak yaptığı ilk basın toplantısında Almanya’da yaşayan Müslümanların toplumun bir parçası olmasına rağmen İslam’ın Almanya’ya ait olduğuna dair tarihi hiçbir kanıtın bulunmadığını söyledi.

Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi KRM bir açıklama yaparak yaklaşık 2 bin camiyi temsil eden İslami bir kuruluş olarak yeni bakanın bu sözlerini şaşkınlıkla karşıladıklarını bildirdi.

KRM sözcüsü Erol Pürlü, diğer görevleriyle birlikte uyum ve İslam Konferansından da sorumlu olan yeni bakanın açıklamalarının Almanya İslam Konferansı’yla çatıştığını söyledi. Pürlü, İslam Konferansı’nın Müslümanlarla devlet arasındaki diyaloğu iyileştirmek görevi üstlendiğini, böylece konferansın İslam’ın ve Müslümanların kabul görmesini toplumsal ve yapısal uyumu sağlayamak amacı olduğunu kaydetti.

Pürlü yeni bakanın Müslümanlar ve İslam hakkındaki olumsuz sözleriyle birleştirici olmak yerine dışlayıcı ve kutuplandırıcı olduğunu belirtti. Bakanın sözlerini dengeli bir şekilde seçerek uyum gelişmesine zarar vermemesi gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?