banner39

Yeni Avusturya Başbakanının yurt dışında ilk durağı Brüksel oldu

Yolsuzluk soruşturması sebebiyle koltuğunu bırakan Sebastian Kurz'un yerine göreve gelen Schallenberg, ilk yurt dışı ziyaretini Brüksel'e yaptı.

Avrupa 14.10.2021, 13:04
Yeni Avusturya Başbakanının yurt dışında ilk durağı Brüksel oldu

Avusturya'da Başbakan Sebastian Kurz’un yolsuzluk soruşturması nedeniyle istifa etmesinin ardından göreve başlayan yeni Başbakan Alexander Schallenberg, ilk yurt dışı ziyaretini Brüksel'e düzenleyerek Avrupa Birliğine (AB) bağlılık mesajı verdi.

Kurz hükümetinde Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Schallenberg, Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir araya geldi.

Basına açıklama yapan Schallenberg, "Göreve geldikten hemen sonra ilk olarak buraya gelmem önemli bir işarettir." dedi.

Avrupa'nın DNA'larına işlediğini belirten Schallenberg, "Avusturya'nın güvenilir ve ciddi bir ortak olduğunu vurgulamak için bugün buradayım. Bize güvenebilirsiniz. AB, Avusturya'nın temel siyasi çerçevesidir ve bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Schallenberg, AB'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve iklim değişikliğiyle mücadelede Avusturya'nın katkılarına güvenebileceğini ifade etti.

Ursula von der Leyen de Schallenberg'in ilk yurt dışı ziyaretini AB'ye yapmasını güçlü bir işaret olarak değerlendirdi. Schallenberg'in Avrupa'yı ve AB'yi çok iyi tanıdığını kaydeden von der Leyen, yakın iş birliği içinde olacakları mesajını verdi.

Avusturya'da 6 Ekim'de eski Başbakan Kurz'un da aralarında bulunduğu 10 kişi hakkında "rüşvet, yolsuzluk ve güveni kötüye kullanma" suçlamalarıyla soruşturma başlatılmış, bunun üzerine Kurz istifa etmek zorunda kalmıştı.

Kurz'un istifasıyla boşalan başbakanlık görevine eski Dışişleri Bakanı Schallenberg getirilmişti.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?