banner39

Yeni İtalyan hükümetinden ne beklenebilir?

Başbakan Conte yönetimindeki yeni İtalyan hükümeti göreve başladı. Partisiz hukukçu Lamorgese, içişleri bakanlığını Lega lideri Salvini'den devraldı. Beş Yıldız Hareketi Genel Başkanı Di Maio ise dışişleri bakanı olacak

Avrupa 06.09.2019, 14:07 06.09.2019, 16:33
Yeni İtalyan hükümetinden ne beklenebilir?

Beş Yıldız Hareketi ve sosyal demokratlardan oluşan, Başbakan Conte yönetimindeki yeni İtalyan hükümeti göreve başladı. Partisiz hukukçu Lamorgese, içişleri bakanlığını Lega lideri Salvini'den devraldı. Beş Yıldız Hareketi Genel Başkanı Di Maio ise dışişleri bakanı olacak. Köşe yazarları, hükümetin Avrupa açısından olumlu, ancak kırılgan olduğunu söylüyor.

La Vanguardia, Roma'daki hükümetin Avrupa'ya iyi geleceğini düşünüyor:

“AB, ideallerine ihanet etmeden ve kimliğini kaybetmeden Britanya'dan vazgeçebilir. İtalya'nın durumu ise farklı. Sonuçta bu ülke 1957'de Roma Anlaşması'nı imzalayan altı ülkeden biri. ... İtalya, Avrupa'nın gelişmesine katkısını sürdürme kararlılığını hızla ve net bir şekilde gösterdi: Gerek Beş Yıldız gerekse Demokratik Parti, Ursula van der Leyen'i destekledi. Aynı partiler Brüksel ile ilişkilerde iki önemli bakanlığa (Avrupa Birliği bakanlığı ve ekonomi bakanlığı) Avrupa dostu Demokratik Parti üyelerini getirdi ve AB komiseri olarak, deneyimli Paolo Gentilone'yi önerdi. ... Kayıp evladın geri dönüşü iyi haber. ... AB'nin yeniden canlanması için Avrupa dostu tavrına sadık bir İtalya'ya ihtiyaç var.”

Güçlü bir koalisyon popülist sağı zayıflatır

Népszava'ya göre yeni İtalyan hükümetinin verimliliği Avrupa'daki bütün popülist-sağ partilerin popülaritesini etkileyebilir:

“Hükümet işini gürültü çıkarmadan yapar ve olumlu ekonomik veriler ortaya koyabilirse, Lega'nın popülaritesi, Salvini'nin hükümete karşı kamuoyu yaratmaya çalışmasından bağımsız olarak, azalacaktır. Lega Avrupa popülizminin lokomotifidir. Parti Avrupa seçimlerinde ideolojik olarak kendine yakın partiler arasında en çok koltuğa sahip oldu. Popülaritesinin azalma ihtimali, hiç kuşkusuz İtalya dışında da etkili olacaktır.”

Ekonomi gazetesi Les Echos'a göre İtalya'nın yeni hükümet ittifakı, iki farklı partiyi birleştiriyor:

“Yeni koalisyonun, Lega ile Beş Yıldız Hareketi koalisyonuna göre birbirine daha uyumlu bir ittifak olduğu aşikar. Ama Beppe Grillo'nun kurduğu parti bir tür sol popülizmi temsil ediyor. Tam da Demokratik Parti'nin temsil ettiği seçkinler sınıfına ve geleneksel siyasete muhalif durmayı ana meselesi kabul etmiş ve bu yoldan kitleleri etkilemek isteyen bir oluşum. Bu da koalisyonun ne kadar sallantıda olduğunu gösteriyor. Ayrıca Salvini'nin henüz son sözünü söylemediği unutulmamalı. Avrupa bu arada en azından rahat bir nefes alabilir.”

Corriere della Sera köşe yazarı Aldo Cazzullo, "İtalya'nın yeni hükümeti de eski sorunlarla karşı karşıya" diyor:

“İtalya ekonomisi hala kötü. Girişimcilerin ve çalışanların tüm mücadelesine rağmen ekonomi büyümüyor. Küreselleşmenin getirdiği belirsizlik, egemenlik kaybının yarattığı öfke ve düzensiz göçe karşı hoşgörüsüzlük ortadan kaybolmuş değil. Bunu ne Salvini'nin kendi kalesine attığı gol, ne Demokratik Parti ile Beş Yıldız Hareketi'nin arasındaki zorlu müzakere, ne Rousseau oylama platformunda yapılan anket ne de yeni hükümete duyulacak güven değiştirdi.”

Kaynak: Avrupa basını

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?