banner39

Yeni Yunan hükümeti harekete geçti

Yeni kurulan Yunan hükümeti, kurtarma paketinin koşullarının hafifletilmesini istiyor

Avrupa 21.06.2012, 09:20 21.06.2012, 09:20
Yeni Yunan hükümeti harekete geçti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'da yemin ederek göreve başlayan yeni hükümet kurtarma paketinin koşullarının hafifletilmesinde Avrupa'nın onayını almak için hızla harekete geçti.

Voice of America'nın haberine göre, Koalisyon hükümetinin ortağı Sosyalist lider Evangelos Venizelos, AB maliye bakanları ile yarın Lüksemburg'da yapacakları görüşmenin 168 milyar dolarlık kurtarma paketininin değişimi için verecekleri "ilk büyük savaş" olacağını söyledi.

Venizelos, beş yıldır durgunluk içindeki borç yükü ağır Yunanistan'ın büyüme şansı verecek ve yüksek işsizlik oranını azaltacak değişiklikler isteyeceğini de vurguladı.
Koalisyon hükümetinin başbakanı Yeni Demokrasi Partisi lideri Antonis Samaras, Yunanistan'a bütçe fazlası vermesi için 2014'e kadar tanınan sürenin iki yıl daha uzatılmasını istiyor.

Avrupa Birliği, Yunanistan'ın kurtarma paketindeki sıkı kemer sıkma koşullarını hafifletmeye hazır olduğunu bildiriyor.

Atina'da seçim sonrası yeni koalisyon hükümeti kurma çalışmaları sürerken adını açıklamayan bir AB yetkilisi, Yunanistan'ın kötüleyen ekonomik durumu karşısında mevcut kurtarma koşullarında ısrar etmenin "aptallık" olacağını söyledi.

Yetkili, Yunanistan'ı 168 milyar dolarlık kurtarma paketinin tüm koşullarına uymaya zorlamanın bir hayal üzerinde ısrar etmek olacağını belirtti. Aynı yetkili kurtarma paketi anlaşmasının yeniden müzakere edilemeyeceğini söylemenin de "körükörüne bir inanç" olduğunu vurguladı.

AB'nin mali sorumlusu Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, yetkililerin bazı anlaşma koşullarını değiştirebileceklerini ama özüne dokunmayacaklarını açıkladı.
Anlaşmanın yeniden müzakere edilmesine karşı çıkan Almanya Başbakanı Angela Merkel Meksika'da yaptığı açıklamada Yunanistan'a borç veren kuruluş temsilcilerinin hemen Atina'ya gitmelerini ve kurtarma paketi koşullarının yerine getirilmesini sağlamaları gerektiğini belirtti
.
Muhafazakar Yeni Demokrasi ve sosyalist PASOK partileri Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu ile imzalanan kurtarma paketi anlaşmasını destekliyor.
Geçen ayki seçim sonrası sosyalist PASOK dahil önde gelen üç partiden hiç biri hükümet kuracak çoğunluğu sağlayamayınca Yunanistan yeni seçime gitmek zorunda kalmıştı.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?