banner15

Yolsuzluk iddiaları eski Arjantin liderine sıçradı

Rousseff'in usulsüzlük suçlamasıyla koltuğunu bıraktığı Brezilya'dan sonra bir başka Güney Amerika ülkesi Arjantin'de eski lider Cristina Fernandez dolandırıcılıkla suçlanıyor. Fernandez ve bakanlarının düşük fiyattan dolar satarak devleti dolandırdığı miktarın 5.2 milyar doları bulduğu belirtiliyor.

Yolsuzluk iddiaları eski Arjantin liderine sıçradı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Amerika ülkeleri Brezilya ve Arjantin'de gerilimli günler... Dilma Rousseff'in Senato'daki oylamayla görevini bıraktığı Brezilya'dan sonra Arjantin'de de benzer bir suçlama var.

Eski Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez, hükümetinin ülkede dolar piyasasını hileyle kontrol edip devleti dolandırmakla suçlanıyor.

Federal Hakim Claudio Bonadio, Fernandez'in görevden ayrılmadan önce Merkez Bankası'nı doları suni biçimde düşük fiyattan satmaya yönlendirdiğini savundu. Bonadio, Arjantin pesosunu şişirmek amacıyla türev ürünlerin piyasa değerinin altında satılması planının, Fernandez'in onayı olmadan hayata geçemeyeceğini söyledi.

Düşük fiyattan dolar satışlarının, Merkez Bankası rezervlerinde de keskin bir düşüşe neden olduğu belirtildi.

DEVLETE MALİYETİ 5.2 MİLYAR DOLAR

BBC'nin haberine göre, düşük fiyatlı satışların devlete maliyeti 5,2 milyar dolar. Eski Ekonomi Bakanı Axel Kicillof, eski Merkez Bankası Başkanı Alejandro Vanoli ve dönemin diğer 12 hükümet görevlisi daha dolandırıcılıkla suçlanıyor.

Arjantin'de 2007-2015 yılları arasında iktidarda olan Fernandez ise, yanlış bir şey yapmadığını ve siyasi zulmün kurbanı olduğunu söylüyor.

Arjantin'de dolandırıcılık, 5 ila 20 yıl hapisle cezalandırılabiliyor.

Güney Amerika ülkesinde iktidarı sırasında yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya kalan ve geçen aralık ayında görevden ayrılan Fernandez'in adı, gayri meşru biçimde zenginleşme ve para aklama iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmalarda da geçiyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 12:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48