banner39

Yunan Başbakanı 'şerefli uzlaşma' istiyor

Yunan Başbakan Çipras, alacaklılarla kendi şartlarını da öne sürebileceği 'şerefli' bir uzlaşma yapılmasını istediğini bildirdi.

Avrupa 31.03.2015, 17:22 31.03.2015, 17:40
Yunan Başbakanı 'şerefli uzlaşma' istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, kredi veren alacaklılarla dürüst ve şerefli bir uzlaşma yapmak istediklerini belirtti. Parlamentoda bir konuşma yapan Çipras, 'Partnerlerimizle dürüst bir uzlaşı sağlamanın yollarını arıyoruz. Bizden hiçbir şart ortaya koşmadan teslim olup imza atmamızı beklemeyin.' dedi.

Hükümetin reformları uygulamaya kararlı olduğunu, ancak bunun kitlelerin işten çıkarılması, maaşların azaltılması ya da hastahane ve üniversitelerin kapatılması şeklinde olmayacağını söyledi. Bu yüzden hiç acımadan saldıracaklarını ifade eden Çipras, zaten Yunan halkının da bunun için kendilerini desteklediğini belirtti.

Yunanistan'dan alacağı olan kurumlarla Atina arasında 20 Şubat'ta yapılan anlaşmadan dolayı Çipras, Parlamentoda bu açıklamaları yaptı. Bu anlaşmaya göre Yunanistan'ın reformları uygulamaya başlamadan önce ayrıntılı bir liste hazırlaması istendi. Geçen hafta sonu listenin hazır olduğu ve Brüksel'e gönderildiği bildirilmişti. Ancak alacaklı kurumlar kredi yardımlarının devam etmesi için istedikleri ayrıntılı bilgilerin kendilerine verilmediğini düşünüyorlar.

Çipras konuşmasında Yunanistan'ı modern bir ülke haline getirecek gerçekçi bir listeyi ortaya koyduğunu söyledi. Örnek olarak da sigara ve benzin kaçakçılığıyla mücadele, katma değer vergi kaçakçılığıyla mücadele ve vatandaşların Yunanistan dışındaki servetlerinin araştırılmasını verdi.

Dün alacaklı temsilcileriyle Yunan hükümet temsilcileri arasındaki görüşmeler devam etti. Ancak bir sonuç alınamadı. Yardım kredilerinin devamı için bu görüşmelerden bir sonuç alınması gerekiyor, aksi halde gelecek ay Yunanistan devleti iflas edebilir.

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?