Yunan basını krizi 'Eşref Amca' ile anlattı

Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan'da Star gazetesi manşetinde ilginç bir fotoğraf kullandı. Gazete krize ilişkin manşetini, Anadolu Ajansı'nın 1999 Düzce depreminde hafızalara kazınan 'Eşref amca' fotoğrafıyla okuyucularına sundu

Avrupa 03.07.2015, 10:08 03.07.2015, 10:11
Yunan basını krizi 'Eşref Amca' ile anlattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'da yaşanan ekonomik krizi okuyucularına daha dramatik bir şekilde anlatmak isteyen Yunan Star gazetesi, Düzce'de yaşanan deprem sonrası yıkılan evinin önünde elinde ekmeklerle ağlarken çekilmiş "Eşref amca"nın fotoğrafını kullandı.

Nakit çıkışının engellenmesi için alınan önlemler kapsamında bankaların kapatılması sonrası Yunan vatandaşların otomatik para çekme makinesi önünde sıra beklemesini anlatan fotoğrafın önünde "Eşref amca"nın fotoğrafı yer aldı.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Gazetenin manşetten kullandığı fotoğraf Yunanistan'daki krize ilişkin sosyal medyada da en çok paylaşılan görsellerden biri oldu.

Söz konusu fotoğraf 1999'da maç izlerken deprem sırasında hayatını yitiren gençler için Eşref Cengiz'in "Keşke onların yerine ben ölseydim" diyerek ağladığı sırasında çekilmişti. Fotoğraf Türkiye 'de de depremin simgesi haline gelmiş ve pek çok afişte de kullanılmıştı. Eşref Cengiz, depremden 6 yıl sonra yakalandığı kanser sonrası vefat etmişti.

PAPANDREU: SANDIKTAN 'HAYIR' ÇIKARSA ÜLKE İÇİN UMUT KALMAZ

Öte yandan Demokratik Sosyalist Hareket (KİDİSO) lideri ve eski Başbakan Yorgo Papandreu, "Eğer sandıktan 'hayır' çıkarsa bu ülke için bir umut kalmaz" dedi. Papandreu, Kotzias Meydanı'nda referandumda "evet" oyu verilmesi için düzenlenen mitingde kendisini dinleyen kalabalığa oylarını "evet" yönünde kullanması çağrısında bulundu.

Ülkenin düzlüğe çıkması için sandıktan "evet" oylarının fazla çıkması gerektiğini söyleyen Papandreu, "Eğer sandıktan hayır çıkarsa bu ülkeyi ikiye böler ve kaosa sürükler" dedi. "Evet" oyu kullanmanın milli bir ödev olduğunu vurgulayan eski Başbakan Papandreu, "milli trajediyi önlemenin, toplu fakirleşmenin önüne geçmenin" tek yolunun sandıktan "evet" oylarının fazla çıkmasına bağlı olduğunu savundu.

Koalisyon hükümetinin aldığı önlemleri işe yaramaz olarak değerlendiren Papandreu, şöyle konuştu:
Eğer sandıktan 'hayır' çıkarsa bu ülke için bir umut kalmaz. Ben başbakanlık dönemimde bu durumlara düşmemek için birçok karar aldım, aldığım kararlardan pişman değilim. Bugün yine almam gerekirse aynı kararları alırım. Mali kaosun ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum.

'YUNANİSTAN ULUSLARARASI ARENADA YALNIZLAŞTI'

Koalisyonun aldığı kararların Yunanistan'ı yalnızlaştırdığını iddia eden Papandreu, "Yunanistan bugün olduğu kadar hiçbir dönem uluslararası anlamda yalnız kalmadı. Bu yalnızlık güçsüzlük anlamına geliyor" diye konuştu.

Başbakan Çipras'ı da eleştiren Papandreu, geçmiş dönemlerde memorandumu kabul etmeyenlerin şimdi kreditörlere memorandumu uzatmak için teklif sunduklarını ifade etti. Koalisyonun beş ay içinde Yunan halkının tüm umutlarını söndürdüğünü iddia eden Papandreu, "Çipras başbakan olduğunu hatırlamalı, tüm Yunan halkının başbakanı olduğunu hatırlamalı, başbakan olarak ayrımcılık yapmaması gerekir" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?