banner39

Yunan basınında düşürülen uçak

Yunan basını, Suriye ile yaşanan gerilimin ardından okuyucuları tahrik eden yazılar yayınlandı

Avrupa 24.06.2012, 17:46 24.06.2012, 17:46
Yunan basınında düşürülen uçak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin ardından radikal yayınlarıyla öne çıkan Yunan basın organları Türkiye'nin "şamar gibi bir cevap" aldığını öne sürerek, aynısının Ege'de yapılması gerektiğini öne sürdü.

Milat'ın haberine göre, radikal yayınları ile bilinen Yunanistan'ın strateji ve savunma yayını yapan haber siteleri, 'Türkiye'nin Suriye'den şamar gibi bir cevap aldığını' savundu. Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Ege'deki it dalaşlarını hatırlatan onealert.gr ve defencenet.gr siteleri, Yunanistan'ı aynısını Ege'de yapmadığı için eleştiren tahrik içerikli yorumlara yer verdi.

Türkiye'nin çok ağır bir yara aldığını savunan Newsit.gr haber portalı, "Kesin olan Erdoğan, akla hayale gelmez ve kendisi için de faturasının çok ağır olacağını bildiği bir yara aldı. Türk kamuoyu, Türkiye'ye karşı kimsenin karşı koymaya cesaret edemeyeceğine inandırıldı." ifadelerini kullandı. Newsit, "Türkiye'nin Suriye'den yediği şamarı kabullenmesi zor olacak." yorumunda bulundu.

Öte yandan Onealert.gr sitesinde ise Pari Karvunopulos imzası ile çıkan tahrik edici bir yoruma, "Bizler de (Yunanistan) Ankara'nın yediği sert şamarı duyalım. Eğitici." başlığı kullanıldı.

"Ankara'nın Suriye'den yediği şamar, şimdiye kadar kazandıklarından daha fazla ses getirici ve acıtıcıdır." iddiasında bulunan Onealert.gr, "Her şey gösteriyor ki Suriye, en fazla ihlallerde bulunan NATO'nun hava kuvvetlerine iyi bir ders verdi." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin komşu ülkeye fotoğraf çeken savaş uçaklarını göndermeyi çok doğal gördüğünü savunan site, uçağın bir iddiaya göre NATO tarafından Suriye hava sahasına gönderildiğini yazdı.

"Daha önce benzer şekilde Ege ve Girit'te Türkiye'nin yaptığı sayısız ihlallere Yunanistan'ın sessiz kalmasının, son olayın yaşanmasında sorumluluğu olduğunu gösteriyor." diyen Onealert.gr, "Türkiye'nin yediği şamarı kabullenmesi zor olacak. Çünkü karşılık vermeleri gerekecek." değerlendirmesinde bulundu.

"Türklere hak veren sadece bizleriz." diyen Karvunopulos, "Her şeyden önce Türk korkusuna sahip olmaya son verelim." ifadelerini kullandı.

Defencenet.gr'ın Rusya kaynaklarına dayandırdığını iddia ettiği haberine göre ise olay sırasında daha yüksekten uçan ikinci uçak kaçmayı başardı. Kaçan savaş uçağı, eşinin vurulduğunu görür görmez manevra yaptı ve ana merminin şok dalgasından hafif vurularak kaçmayı başardı. Kurtulan uçak, daha sonra hava sahasından çıktı. Bu bilginin Kıbrıs (Rum) radarları tarafından da tespit edildiğini savunan site, RF-4E tipi iki uçağın bölgede bulunduğunun görüldüğünü savundu.

Türk uçağının Rus yapımı S-300 PMU2 tipi hava savunma sistemi ile vurulduğu belirtilen haberlerde, 'kabadayılıkların ödendiği' öne sürüldü. "Suriye ve Ruslar, Batı'ya uçuşa kapalı bölge uygulamaya kalkmaları durumunda 'çok kan akacağı' mesajı verdi." diye yazan site, Batı'nın Libya'da olduğu gibi Suriye'de istediklerini yapamayacaklarının gösterildiğini öne sürdü.

Aşırı sağcı içeriğe sahip sitelere yorum bırakan okurlar, Suriye'nin Türk uçağını düşürmesini 'Bravo Suriye'ye." sözleriyle destekledi. Öte yandan Rum basını Suriye tarafından düşürülen Türk uçağının Rum Ordusu tarafından icra edilen tatbikatı izlediğini iddia etti. Türk uçağının Kıbrıs'ta casusluk yaptığını savunan Rumlar, uçağın Apostolos Andreas açıklarından ayrılıp, Suriye'nin FIR hattı içerisinde düştüğünü" öne sürdü.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?