banner39

Yunan bütçe açığı beklenenden fazla

Yunanistan devlet bütçe açığıyla ilgili gerginlik devam ediyor, geçen yılki bütçe açığı beklenenden çok daha fazla oldu, toplam borç miktarında da artış görüldü.

Avrupa 16.04.2015, 17:42 16.04.2015, 17:42
Yunan bütçe açığı beklenenden fazla

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunan İstatistik Dairesinin ilk tahminlerine göre geçen yılki bütçe açığı, toplam ekonomik performansın yüzde 3,5'ini oluşturuyor. Böylece Yunanistan, AB tarafından belirlenen yüzde 3'lük limitin üzerine çıkmış oldu.

Ocak ayına kadar ülkeyi yöneten muhafazakar ve sosyal demokratlardan oluşan eski hükümet, bütçe açığının en fazla yüzde 1,3 olacağını tahmin ediyorlardı. AB Komisyonu tarafından Mart ayında yapılan tahminlere göre ise en fazla yüzde 2 olacaktı.

Faiz dışı fazlalık da geçen yıl beklenen yüzde 1,5'in çok altında elde edilerek yalnızca yüzde 0,4'e ulaşılabildi. Bütçe açığındaki yüksek miktardan dolayı ülkenin genel borcu da geçen yıl artarak yüzde 177,1'e yükseldi. AB Komisyonu genel borcun en fazla yüzde 176,3'e yükseleceğini tahmin ediyordu.

Solcuların yönetimindeki yeni kurulan hükümet, göreve başladığı Ocak ayı sonundan beri AB'nin mali yardımlarının devam etmesi için mücadele ediyor. Şubat ayında yardım kredi programı 4 aylığına uzatıldı. Buna karşılık Yunanistan'dan bir reform listesi hazırlaması taleb edildi. AB ile Yunanistan arasındaki görüşmeler aylardan beri devam ediyor.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?