Yunan çiftçiler bakanlığı kuşattı

Atina polisi, emeklilik tasarruf tedbirlerine karşı miting düzenleyen göstericileri göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıttı

Avrupa 12.02.2016, 12:01 12.02.2016, 14:36
Yunan çiftçiler bakanlığı kuşattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'ın başkenti Atina'da çiftçiler ile çevik kuvvet arasında çatışma çıktı. Tarım Bakanlığı girişinde meydana gelen olaylarda polis göz yaşartıcı gaz ve gaz bombası kullandı.

Yunanistan'da çiftçilerin 1 aydan bu yana ülke genelinde şehirlerarası yolları trafiğe kapatarak tepki gösterdikleri sosyal haklar, ek vergiler, emeklilik ve sigorta primlerinin artırılmasını öngören yeni düzenlemeye tepkilerini Atina'ya taşıdı. Girit'ten Atina'ya gelen yaklaşık bin çiftçi, Tarım Bakanlığı'na girmeye çalışınca polis ile karşı karşıya geldi. Çiftçiler ve polis arasında arbede ve çatışma yaşandı. Grup, taş, kadron, domates, havai fişekle polise ve bakanlık binasına saldırıyor. Bakanlığın birinci katının camlarının kırıldığı görüldü.

Çiftçiler sosyal sigortalar yasasının geri çekilmesini, gelirlerinin ilk euro’dan itibaren vergilendirilmemesini, şaraba özel tüketim vergisi uygulanmamasını, vergiden muaf tutulan mazot uygulamasının hayata geçirilmesini, batık krediler kategorisinde bulunan krediler yüzünden ilk veya ikinci konuta ya da tarlalara icra getirilmemesini talep ediyor.

Çiftçiler, bakanlık yakınında çöp konteynırlarını da ateşe verdi. Yunanistan’ın dört bir yanından Atina’ya giden çiftçilerin bugün başkentte büyük protesto gösterileri düzenlemesi bekleniyor. Çiftçiler eylemlerine bugün de devam edecek.

SİNTAGMA MEYDANI DOLDU

Yunanistan çapındaki 68 çiftçi barikatından gelen çitçiler bugün Atina’nın meşhur Sintagma meydanında buluşacak. Çiftçilere destek çıkan Yunanistan Kamu Çalışanları Sendikası ADEDY da üyelerini saat 17:00’de Klafthmonos meydanında toplanmaya davet ederken, Yunanistan İşçi Mücadele Örgütü PAME ise aynı saatte Kaniggos meydanında toplanacak. Cumartesi sabahı PAME Omonia meydanında protesto yürüyüşü düzenlemeye hazırlanırken, ADEDY ise Sintagma meydanında protesto gösterileri düzenleyerek çiftçilere destek verecek.

Atina’daki çiftçi eylemleri öncesi polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Bu çerçevede traktörlerin Sintagma meydanına ulaşmasını engellemek için polis farklı noktalarda barikat kuracak. Atina'ya gelen Giritli çiftçiler Tarım Bakanlığı önünde. Polis binaya girmelerine izin vermedi. Polis Sintagma meydanına gitmek isteyen çiftçilerin traktörlerinin geçişine izin vermiyor. Traktörsüz geçiş serbest.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?