Yunan çiftçiler sınır eylemini sonlandırdı

Yunanistan'da çiftçilerin sınırdaki eylemlerini sonlandırması üzerine İpsala'da geçişler normale döndü

Avrupa 05.02.2016, 08:46 05.02.2016, 09:11
Yunan çiftçiler sınır eylemini sonlandırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunan çiftçilerin eylemlerinin sona ermesiyle İpsala ve Pazarkule sınır kapılarındaki araç geçişleri normale döndü.

Yunan çiftçilerin Kipi Sınır Kapısı'nda hafta başında başlattıkları eylemin ardından İpsala Sınır Kapısı'ndan Yunanistan'a TIR giriş ve çıkışı, bozulacak ürün taşıyan araçlar dışında durmuştu. Uzun kuyruklara neden olan eylem, gece yarısına doğru sonlandırıldı. Yaklaşık 6 kilometrelik kuyrukta bekleyen TIR sürücüleri, Yunanistan'a geçişe başladı.

Dün gece de 24 saatlik süreyle Pazarkule Sınır Kapısı karşısındaki Kastanies Sınır Kapısı'nda başlatılan eylem de sonlandırıldı. Eylem nedeniyle duran araç geçişi, yeniden başlatıldı. 

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne'den Yunanistan'a açılan İpsala ve Pazarkule sınır kapılarında eylemler nedeniyle yaşanan olumsuzlukların sona erdiğini belirterek her iki sınır kapısından da geçişlerin sorunsuz olarak sürdüğünü ifade etti.

Sınır kapılarına giden yollardaki eylemlerine son veren Yunan çiftçiler, hükümetin tarım sektörüne getirdiği ek vergiler ve sosyal güvenlik yasasında yapmak istediği değişikliklere itirazlarını çeşitli alanlarda sürdürmeye devam ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?